Liseliler YGS isyanında

YGS’de yaşanan şifre skandalı sonrası internet üzerinden birbirleriyle iletişime geçen liseliler, bugün de Ankara sokaklarında harekete geçti

Liseliler YGS isyanında
YGS’de şifreli kitapçıkların ortaya çıkmasının ardından tepkiler büyüyor. Skandalın ardından internet üzerinden birbirleriyle iletişime geçen liseliler, bugün Ankara’da ilk eylemlerini gerçekleştirdi. “Cemaat, yandaş olmadığımız için mi şifreden haberimiz yoktu?” pankartı açan 300 liseli Sakarya Caddesi’nin başında buluşarak Milli Eğitim Bakanlığı’na doğru yürüyüşe geçti. Ancak polisin yürüyüşe izin vermemesi üzerine açıklama Sakarya Meydanı’nda yapıldı.

Liseliler sağanak yağmura karşın coşkularıyla ve renkli dövizleriyle çevreden geçen insanlardan da yoğun destek aldı. “Hüseyin Ç. gitti, Nimet Ç. gitsin, Behzat Ç. gelsin”, “İstedik vermediler, bizden değilsiniz dediler”, “ÖSYM tesadüfleri sever”, “Çalışınca olmuyor, ÖSYM süründürüyor”, “Kalem, silgi değil, adalet istiyoruz”, “Sınavlar kalksın, hayata zaman kalsın”, “Parasız, sınavsız, bilimsel, anadilde eğitim” yazılı dövizler taşıyan liseliler Maltepe dershanesinin önüne gelince “İşte burası cemaatçi yuvası” ve “İşte burası şifreci yuvası” sloganları attı.

Yürüyüşün ardından yapılan basın açıklamasında bugün var olan sınava dayalı eğitim sisteminin liselilerin hayatını zindana çevirdiği dile getirilerek, bir de sınavda sahtekarlık yapıldığının ortaya çıkmasıyla geleceksizlik kaygısının arttığı ifade edildi. AKP ile birlikte eğitimde gericileştirmenin de hızlandığının belirtildiği açıklamada sınav sisteminin de, kopyanın da, şifrenin de, şifrenin üzerini kapama operasyonunun da AKP’ye ait olduğu vurgulandı.

Milli Eğitim Bakanlığı’na yapılan yürüyüşe izin vermeyen emniyet görevlilerine de seslenen liseliler, “Bizden korkuyorlar ama boşuna değil. Bu rezillik, bu işkence bitmedikçe daha da büyüyerek geleceğiz. Daha fazla korkacaksınız” dediler.


Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER