ÖSYM'DEN 'YGS'DE GİZLİ ŞİFRE' AÇIKLAMASI

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi, (ÖSYM) bugün bazı gazetelerde yer alan “YGS’de gizli şifre” haberlerindeki soru kitapçığının basına verilmek için hazırlandığını ve bu kitapçığın hiçbir adaya verilmediğini bildirirken “Adaya Özgü Soru Kitapçığı” uygulamasıyla soruların ve yanıtlarının her bir aday için rastgele seçilmiş farklı sıraya konulduğunu kaydetti.

ÖSYM'DEN 'YGS'DE GİZLİ ŞİFRE' AÇIKLAMASI
 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi, (ÖSYM) bugün bazı gazetelerde yer alan “YGS’de gizli şifre” haberlerindeki soru kitapçığının basına verilmek için hazırlandığını ve bu kitapçığın hiçbir adaya verilmediğini bildirirken “Adaya Özgü Soru Kitapçığı” uygulamasıyla soruların ve yanıtlarının her bir aday için rastgele seçilmiş farklı sıraya konulduğunu kaydetti. ÖSYM, önümüzdeki günlerde her adaya kendisine verilen soru kitapçığı ve kendi cevap kâğıdının görüntüsüne internet üzerinden erişim imkânı verileceğini de duyurdu.

Geçtiğimiz haftasonu yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda (YGS) özellikle matematik sorularının “gizli şifreyle” çözülebildiği iddia edilmişti. İddiaya göre, cevap şıklarındaki rakamlar küçükten büyüğe doğru sıralandığında, şıklardaki sıralamayla çakışan rakam doğru cevap oluyordu. Sınavın matematik bölümündeki 40 sorudan 36’sının bu yöntemle çözüldüğü öne sürüldü.

ÖSYM’den yapılan yazılı açıklamada basında “YGS’de gizli şifre” başlığı ile yer alan kitapçığın, ÖSYM’nin sınav sonrasında basına vermek ve internet sitesinden duyurmak üzere ana soru kitapçığından hazırlanan tek bir soru kitapçığı olduğu belirtilerek “Bu soru kitapçığının herhangi bir adaya verilmesi söz konusu olmadığından, doğru cevabın bulunduğu yer değiştirilmeden sadece yanlış cevap seçeneklerinin yerleri değiştirilmiştir. Bu soru kitapçığı sınava giren hiç bir adaya verilmemiştir” denildi.
ÖSYM’nin Şubat 2011’den itibaren gerçekleştirdiği tüm sınavlarda “adaya özgü soru kitapçığı” hazırlanılarak pek çok haksızlığın önüne geçildiği kaydedilen açıklamada “Adaya Özgü Soru Kitapçığı uygulamasında tüm adaylar için hazırlanmış olan toplam soru, ana konu alanları ile sınırlı kalmak üzere, her bir aday için rastgele seçilmiş farklı sıraya konulmaktadır. Buna ilave olarak her sorunun doğru cevabı da her bir adayın soru kitapçığında yine rastgele biçimde bir şıka atanmaktadır. Madde analizine imkân tanımak üzere yanlış seçeneklerin de yerleri değiştirilmektedir. Bu sayede her bir adayın soru kitapçığı ‘tek bir tane’ olarak basılmaktadır. Bugüne kadar yapılan üç sınavda da bu gerçekleştirilmiştir” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, 27 Mart’da yapılan YGS’de de “adaya özgü soru kitapçığı” basıldığı ve aday sayısı kadar soru kitapçığı dağıtıldığı da belirtilirken önümüzdeki günlerde her bir adaya, kendisine verilen soru kitapçığı ve kendi cevap kâğıdının görüntüsüne internet üzerinden erişim imkânı verileceği ve adayların bu ya da buna benzer bir soru kitapçığının kullanılmadığının görüleceği duyuruldu. Açıklamada kamuoyunu derinden etkileyecek bu ve benzeri konularda basının daha hassas davranması ve ÖSYM’nin internet sitesinden duyurduğu bilgilere itibar edilmesi istendi.

Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2011, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
ilker ünsal
ilker ünsal - 10 yıl Önce

kul hakkı değil herhalde.. ayıp be!!! o sınavı kopya ile kazanıp bir yerlere gel, para kazan, çoluğuna çocuğuna yedir, hayırlar işle, allah için yaptım de... yerlermibunu!!

Yusuf Doğukargın
Yusuf Doğukargın - 10 yıl Önce

Bence çok karışık bi konu adma onu mu hesaplar sınav esnasında ama bilgisi yoksa tabi önceden...

SIRADAKİ HABER