Petrol fiyatları tehlike bölgesinde

Uluslararası Enerji Ajansı Başekonomisti Birol, petrol fiyatlarının tehlike bölgesine girdiğini belirterek, Ortadoğu'daki kargaşanın büyümesi halinde fiyatların daha da artabileceğini söyledi.

Petrol fiyatları tehlike bölgesinde
Petrol fiyatlarındaki yükseliş küresel ekonomi iyileşmeye yönelik kaygıların artmasına neden oluyor.

Uluslararası Enerji Ajansı Başekonomisti Fatih Birol, petrol fiyatlarının küresel ekonomik iyileşme için ciddi risk olduğunu söyledi.

Petrol fiyatlarının tehlike bölgesine girdiğini belirten Birol, Ortadoğu'daki kargaşanın büyümesi halinde fiyatların daha da artabileceğini ifade etti. Birol, petrolün enflasyonist etki yaratarak, merkez bankalarını baskı altına sokacağını öngördü.


Petrol fiyatlarının mevcut haliyle talebin yavaşlamasına yol açabileceğini ifade eden Birol, gerekirse acil durum stoklarını kullanmanın gündeme gelebileceğini dile getirdi.

Birol, Suudi Arabistan'ın üretimi artırmaya hazır olmasının ise doğru bir adım olduğunu söyledi.

YERGIN: ABD HAM PETROLÜ 100 DOLARI AŞARSA...
Petrol fiyatlarındaki artış konusunda uyarıda bulunan diğer bir isim de ünlü petrol uzmanı Daniel Yergin oldu. Cambridge Energy Research Başkanı Daniel Yergin, ABD ham petrolünün 100 doları aşmasının dünya ekonomisini olumsuz etkileyeceğini söyledi.

Yergin, petroldeki yükselişin tüketici güveni, harcamalar ve iş dünyasına darbe vuracağını ifade etti.

LİBYA PETROLÜ ATEŞLİYOR
Petrol fiyatlarının yükselmesinde dünyanın en kaliteli petrollerinden birini üreten Libya'da yaşanan olaylar başrolü oynuyor. Libya, küresel petrol üretiminin yüzde 2'sini gerçekleştiriyor. ABD ham petrolü 94 dolara çıkarken, Brent petrolü 108 doları aştı.Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER