TÜM ÖĞRETMENLERE ÇAĞRI

TÜM ÖĞRETMENLERE ÇAĞRI

Sevgili Öğretmenim!

Çağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü 1. Sınıf öğrencisi Özgecan Aslan vahşice bir cinayete kurban gitmiştir.

Bu ilk değil ve malesef son da olmayacaktır.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Özgecan ile ilgili açıklamasında; "kadınlarımıza, gençlerimize,  çocuklarımıza yönelik şiddetin kaynağında eğitimsizliğinde yattığı söylenebilir, doğrudur. Ama pek  çok başka nedenler de var. Biz zaten eğitim müfredatında yaptığımız düzenlemelerle özellikle şiddet  konusunda, cinsiyet eşitsizliği konusunda, demokratik eğitim konusunda, farklı görüşlere, tutumlara  hoş görüyle yaklaşma konusunda gerekli düzenlemeleri yapıyoruz. Daha da yapmamız gereken şeyler var." diyerek bu tarz vahşetlerin kısmen de olsa eğitimle çözülebileceğini söylemiştir.

Bakan Avcı'ya ek olarak bizler de şunu çok rahatlıkla söyleyebiliriz. Okulundaki öğretmeni kurda kuşa yem eden bakanlık öğretmene şiddet olayında ne yapmıştır ki kadına şiddet ya da kadın cinayetleri  konusunda adım atabilecektir?

Konuyu biraz daha derinleştirirsek, okullarda karma eğitim isteyenler, kadını değersiz bir eşya olarak gören ve ahlaksızca açıklamalarda bulunan insanlar bu ya da benzeri olaylara dolaylı da olsa sebebiyet vermektedirler. 

12 yıl boyunca erkek öğrenciyi kız öğrenciden ayırsanız, o erkek olgunluğa ulaştığında karşısındaki kıza nasıl davranacağını, nasıl konuşacağını bilemez. Çünkü yıllarca yasaklanan günahtır o kız onun için.Adeta kırmızı görmüş boğa gibi sağa sola saldırması kıza zarar vermesi oldukça muhtemeldir.

Sevgili Öğretmenim!

İşte tam da bu nokta da sizlere çok iş düşüyor. Evet sorumlusu siz değilsiniz; ama ülkenin kaderini değiştirme gücü de yalnızca sizlerde var. O nedenledir ki Atatürk sizlere çok güvenmiştir.

Siyasi iktidar, yasalar, soruşturmalar vs. elinizi kolunuzu bağlıyor olabilir ama kolay olan ne var ki ülkemizde...

Lütfen öğrencilerimizi çağdaş bir birey olarak yetiştirin. Karşıt cinsleriyle nasıl konuşacaklarını, nasıl davranacaklarını, onların ne kadar narin yapıda olduklarını ve herşeyden önce erkeklerle eşit olduğunu...

Hayvanları sevmeyi öğretin. Bitkileri. Bir canlının ölmesinin ne anlama geldiğini...

Öğretmenim! Gerçekten sizden bu konuda çok zor bir şey istediğimizin farkındayız. Yarış atına dönmüş öğrencilerimiz sanattan, spordan bilimden yoksunken, ülkeyi yöneten iktidar tepenizdeyken, herşeye rağmen ettiği yemine sağdık kalan öğretmenlerimiz oradan oraya sürülüp işten atılıyorken, yıllarca atanamayıp atanınca bir kenara çekilip sus pus oluyorken öğretmen, ülkesinde yitip giden maden işçilerini, işçi ölümlerini, her gün duyduğumuz kadın cinayetlerine tepkisiz kalıyorken onca öğretmen...

Sizden gerçekten zor bir şey istiyoruz öğretmenim!

Yalnız Atatürk'ün şu sözlerini de hakedecek bir öğretmen misiniz kendinize sormanızı rica ediyoruz?Ellerinizden öperiz...

1. Dünyanın her tarafında öğretmenler insan topluluğunun en özverili ve saygıdeğer unsurlarıdır.

2. Öğretmenler; Yeni nesli, Cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcilerini, sizler yetiştireceksiniz ve yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır…

3. Unutmayınız ki cumhurbaşkanı bile sınıfta öğretmenden sonra gelir.

Kamu Gündemi - Yorum

Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2015, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
devrim
devrim - 9 yıl Önce

kamudan haberi ve bu yazıyı yazanı kınıyorum. gerçek dışı kominist militanlatı gibi kışkırtıcı bir yazı

mehmet ali
mehmet ali - 9 yıl Önce

öğretmenlik kutsallığını artık yitirdi.sürekli bireysel sorunları ile uğraşan ,korkuyla yaşayan ,öğrencinin sınıftaki yerini bile değiştiremeyen,herkesin kendisine amirlik tasladığı, eli kolu bağlı olan öğretmenler sizce ne yapabilir.

SIRADAKİ HABER