TÜRKİYE'DE SON İKİ YILDA KAÇ İŞ KAZASI OLDU ?

Çelik: 2010 ve 2011 yıllarında 134 bin 718 iş kazası meydana geldi

TÜRKİYE'DE SON İKİ YILDA KAÇ İŞ KAZASI OLDU ?

Çelik: 2010 ve 2011 yıllarında 134 bin 718 iş kazası meydana geldi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 2010 ve 2011 yıllarında 134 bin 718 iş kazası meydana geldiğini belirterek, bu kazalarda 132 bin 814 kişinin yaralandığını, bin 904 kişinin ise hayatını kaybettiğini bildirdi.

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu'nun soru önergesini yanıtlayan Çelik, 2010 ve 2011 yıllarında meydana gelen iş kazalarıyla ilgili bilgi verdi. 2010 ve 2011 yıllarında 134 bin 718 iş kazası meydana geldiğini belirten Çelik, bu kazalarda 132 bin 814 vatandaşın yaralandığını, bin 904 kişinin ise hayatını kaybettiğini ifade etti.
 
İş kazaları ve meslek hastalıklarının önlenebilmesi, iş sağlığı ve güvenliği alanında yaşanan sorunlara kalıcı çözümler getirilmesi amacıyla yüksek standartlara sahip mevzuat alt yapısının oluşturulması için yoğun çaba sarf ettiklerine dikkati çekin Çelik, şunları kaydetti:
 
''Bu kapsamda; uygulamada karşılaşılan sorunlar, koruyucu ve önleyici hizmetlerden bütün çalışanların yararlanmasının sağlanması, iş sağlığı ve güvenliği alanında sürekli iyileştirme felsefesinin yerleştirilmesi, AB ile İLO normlarına uyum sağlama zorunluluğundan dolayı, mevcut İş Kanunu'ndan bağımsız, çalışanların tümünü kapsayan, önleyici ve koruyucu tedbirleri içeren ve gelişmiş ülke örneklerindeki mevzuat metinleriyle uyumlu düzenlemelerin hayata geçirilmesinde yarar görülmüş ve tüm bu normlara uygun müstakil bir İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu çalışmaları başlatılmıştır. Mümkün olduğu ölçüde sosyal taraflarla müzakere edilerek hazırlanan çalışma TBMM komisyonlarında görüşülmektedir.
 
Ayrıca, birçok ulusal ve uluslararası düzeyde proje ve işbirlikleri, eğitim ve bilinçlendirme faaliyetleri ile işletmeler düzeyinde uygulama çalışmaları yapılmaktadır. Bu kapsamda; özellikle iş kazalarının en çok görüldüğü maden, metal ve inşaat sektörlerindeki KOBİ'ler arasından iş sağlığı ve güvenliği alanında iyi uygulama örneği işletmeler seçilerek, bu işletmelere yönelik çalışmalar yapılması ve daha sonra bu işyerlerinden edinilen kazanımların diğer işyerlerine yaygınlaştırılmasını hedefleyen 'Türkiye'de İşyerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Şartlarının İyileştirilmesi Projesi', 15 Şubat 2012'de tamamlanmıştır. Projenin uygulama sürecinde, sosyal taraflara ve iş sağlığı ve güvenliği alanında çalışan profesyonellere yönelik yoğun eğitim programları düzenlenmiş ve hazırlanan sektörel rehberler ilgili taraflara dağıtılmıştır.''
 
Çelik, iş sağlığı ve güvenliği alanında gelişmiş birçok uluslararası kurum ve kuruluş ile işbirliği yapılarak, karşılıklı bilgi alışverişi ve eğitim etkinliği fırsatları yakalandığını, iş sağlığı ve güvenliği konusunda yapılacak bilimsel araştırmalara destek vermek, araştırma kapasitesini geliştirmek amacıyla ulusal kuruluşlarla da işbirlikleri yapılarak protokoller imzalandığını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2012, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER