Sözleşmeli Öğretmenlik Ataması Tercih Sonuçları Açıklandı mı?

Binlerce öğretmen adayı gözü kulağı bu haberde. Öğretmen adayları atama sonuçların açıklanmasını büyük merak içinde bekliyor. Adaylar tercih sonuçlarını atama.meb.gov.tr adresinden öğrenebilecek. 

Sözleşmeli Öğretmenlik Ataması Tercih Sonuçları Açıklandı mı?

Sözleşmeli öğretmenlik MEB Sorgulama 2018. Sözleşmeli öğretmenlik atamaları 24 Temmuz Salı günü Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk'un katılımıyla saat 10.00'da yapılacak.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK ATAMA SONUÇLARINI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ

20 bin sözleşmeli öğretmenin ataması bugün yapılacak. 

Saat 10.00'da gerçekleştirilecek törene, Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk da katılacak.

Milli Eğitim Bakanlığı'nca (MEB), 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması bugün saat 10.00'da Bakan Ziya Selçuk'un katılımıyla düzenlenecek törende yapılacak.

Sosyal medya sitesi Twitter üzerinden yapılan duyuruda, "20 bin sözleşmeli öğretmen ataması BUGÜN saat 10.00'da Bakan Ziya Selçuk'un katılımıyla MEB Başöğretmen Salonu'nda düzenlenecek törenle gerçekleştirilecek.

SÖZLEMELİ ÖĞRETMENLİK İÇİN ATANAN 4+2 YIL ÇALIŞACAK

20 bin sözleşmeli öğretmen ataması sonucu ataması çıkan öğretmenler atandıkları ilde 4 sene süresince sözleşmeli olarak çalışacak. Her sene öğretmenlerle sözleşme yenilenecek. 

4 sene süresi sonunda öğretmenler kadroya alınacaklar. 2 sene de kadrolu olarak çalışacak öğretmenler atandıkları yerde toplamda 6 sene çalıştıktan sonra farklı illere tayin isteyebilecek. Eş durumu özrüne bağlı yer değiştirme isteyecek olan öğretmenler 4 sene sözleşmeli oldukları için bu haktan yararlanamayacaklar. 4 sene sonunda kadroya geçtikten sonra eş durumu tayin başvuru hakkı elde edecekler.

ATAMA SONUÇLARI HEYECANLA BEKLENİYOR

MEB'in sözleşmeli öğretmenlik için açtığı başvurular yoğun ilgi gördü. 3 bin 806 kontenjan ayrılan sınıf öğretmenliğine 9 bin 567 kişi başvurdu. 1907 kontenjan verilen din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği için 5 bin 115 aday başvuru yaptı. 

İlköğretim matematik öğretmenliğine 1453 kontenjan ayrılırken, başvuru 3 bin 437 oldu.

Fen bilimleri-fen ve teknoloji öğretmenliğine 2 bin 925 kişi başvururken, kontenjan 1095'ti. 1450 kontenjan ayrılan Türkçe öğretmenliğine 3 bin 914; 2 bin 2 kontenjana sahip İngilizce öğretmenliğine 4 bin 307; 1676 kontenjan ayrılan okul öncesi öğretmenliğine 4 bin 575; 673 kontenjana sahip beden eğitimi öğretmenliğine ise 1848 kişi başvurdu.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER NE İŞ YAPAR?

Sözleşmeli öğretmenler, kadrolu öğretmenlerin yaptığı gibi;

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda çalışırlar, Kadrolu öğretmenler hangi yetkilere sahipse, sözleşmeli öğretmenler de aynı yetkilere sahiptirler, Yetkili oldukları dersi anlatıp öğrencilerin öğrenme düzeylerini ölçecek sınavlar yaparlar.

ATANANLARDAN İSTENECEK BELGELER

MEB’in daha evvel yaptığı ‘Sözleşmeli Öğretmenliğe Başvuru ve Atama Duyurusu’na göre, sözleşmeli olarak ataması yapılan öğretmenlerden göreve başlama işlemi sırasında bazı belgeler istenecek. Bu belgeleri eksiksiz ibraz edenler, sözleşme yapılarak göreve başlatılacak; belgeleri eksik olanlar göreve başlatılmayacak.

Tebligatı beklemeden göreve başlamak isteyen öğretmen adayları, atandıkları il millî eğitim müdürlüklerine istenilen belgelerle başvurarak göreve başlayabilecek.

Elektronik Başvuru Formu’ndaki beyanlarla ibraz edilen belgeler il millî müdürlüklerince değerlendirilecek, göreve başlatılmasına engeli olmayanlar başlatılacak; tereddüte düşülenlerse değerlendirilmek için İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü Öğretmen Atama Daire Başkanlığı’na bildirilecek.

Sabıka sorgulama belgesinde “Adli sicil kaydı vardır” ibaresi bulunanlara ait sabıka sorgulama belgesiyle buna ilişkin mahkeme kararı temin edilerek İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü Öğretmen Atama Daire Başkanlığı’na gönderilecek. Bu adaylar hakkında MEB’in vereceği karar doğrultusunda işlem yapılacak.

Başvurusunda sağlık durumu yönünden görev yapmasına engel bir durumu olmadığını beyan etmekle birlikte, göreve başlama esnasında sağlık durumunun öğretmenlik görevini yapmasına engel oluşturacağı konusunda tereddüt oluşan aday göreve başlatılmayıp; yurdun her bölgesinde ve iklim şartlarında öğretmenlik yapabileceğine ilişkin tam teşekküllü bir hastaneden alacağı sağlık kurulu raporu istenecek.

Kaynak: tgrthaber

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2018, 12:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER