Bakan Koca, "bir numaralı konu" dedi; MHRS randevusuna gitmeyene iki hafta yasak

Sağlık Bakanlığı, Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden randevu alıp gelmeyenlerin oranının son 1 ayda yüzde 21 olarak gerçekleştiğini açıklarken, yeni iki uygulamayı duyurdu.

Bakan Koca, "bir numaralı konu" dedi; MHRS randevusuna gitmeyene iki hafta yasak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla MHRS'de iki yeni uygulama başladığını duyurdu.

Randevularda sorun olduğunu belirten Koca, “MHRS randevu sorunları, beklenen iyileşme sağlanıncaya dek, odaklanacağımız bir numaralı konudur. Sistemde oluşan gereksiz yük artışı ve vakit kaybına karşı iki uygulama başladı. Zamanın kullanımında karşılıklı bir başarı, bizi şu an hayal edilemeyen noktalara götürebilir” ifadelerini kullandı.

Buna göre MHRS üzerinden randevu alıp gitmeyen ve iptal de etmeyen kişiler, 15 gün süreyle tekrar aynı branştan randevu alamayacak. Ayrıca aldığı randevunun öncesinde aynı branşta muayene olan ve bu nedenle randevusu boş geçtiği saptanan kişiler için de aynı durum geçerli olacak.

Bakanlık iki uygulamayla, hastaların MHRS randevuları konusunda zorluk yaşamasının önüne geçilmesini amaçlıyor.

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “MHRS üzerinden randevu alıp gelmeyenlerin oranı son 1 ayda yüzde 21 olarak gerçekleşti. Bu oran, muayene ihtiyacı olan hastaların hekime erişiminde engel oluşturuyor” denildi ve şöyle devam edildi:

“Yeni uygulama kapsamında MHRS üzerinden randevu alındığında vatandaşların karşısına, ‘Sayın vatandaşımız, randevunuza gitmeme veya gitmeyeceğiniz randevunuzu iptal etmeme durumunda aynı branştan tekrar randevu almanız ancak 15 gün sonra mümkün olacaktır’ uyarısı çıkıyor. Randevulara gidemeyecek olan hastaların, randevusunu iptal etmesi diğer hastalara yer açılması yönünden önem taşıyor. Sistemde hem internet sitesi üzerinden, hem de SMS ve sesli arama yoluyla randevu hatırlatma veya iptal servisleri bulunuyor.” 

Koca, daha sonra yaptığı paylaşımda ise, "Halen her  beş kişiden biri doktor randevusuna gelmiyor. Her beş kişiden biri acaba neden randevu alıyor? Hasta, sağlıklı, beraber tartışmamız gereken bir konu. Devlet, sorunların üstesinden toplumla birlikte gelir. Yeri gelince şu soruyu sorun: Randevuna neden gitmedin dostum?" ifadesini kullandı. 

T24 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER