Böbrek ve Şeker Hastalarına Yaz Aylarında Su Tüketimi Uyarısı

Sivas Numune Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Gülşah Altun, sıcak havalarda Susamayı beklemeden su tüketilmesi gerektiğini söyledi.

Böbrek ve Şeker Hastalarına Yaz Aylarında Su Tüketimi Uyarısı

Uzm. Dr. Altun, sıcak havalarda sıvı alımının önemini söyleyerek “Yaz aylarında sıcakla beraber vücuttan su atılımı daha çok olacağı için sıvı alımının da muhakkak artırılması gerekmektedir. 

Özellikle şeker ve böbrek hastalarının da tuz oranı azaltılmalı, su oranı ise artırılmalıdır. Bayanlarda günlük 1,5 - 2 litre, erkeklerde ortalama 2 - 2,5 litre su tüketilmesine ve bunun tüm güne yayılmasına dikkat edilmelidir. 

Sıvı alımında gazlı içecekler yerine mineral dengesi olan soda ve taze sıkılmış meyve suları tercih edilmelidir. Aşırı kahve ve çayın idrar söktürücü etkisi olacağı için sıcak havalarda tüketimi azaltılmalıdır. 

Özellikle şeker hastaları ana ve ara öğüne dikkat etmelidir. Ana ve ara öğünlerde kan şekerini hızlı yükseltip hızlı düşüren glisemik indeksi yüksek yiyecekler ;işlenmiş buğday ürünleri, pirinç, bol şekerli meyveler, gofret, bisküvi yerine glisemik indeksi düşük bakliyatlar, ceviz, fındık, yoğurt gibi gıdaları seçmelidir. 

Süt ve yoğurt ürünleri elektrolit dengesizliğini önlediği için bolca tüketilmelidir. Kızartma yerine haşlama ya da fırında pişirme tercih yapılmalıdır.

Tuz yerine taze kekik, nane, maydanoz, dere otu gibi yeşillikler tercih yapılmalıdır. Akşam yemeği saati geç olmamalıdır. Tokluk hissinin algılanması 15-20 dakikayı bulacağı için yiyecekler yavaş ve daha çok çiğnenerek tüketilmelidir. 

Meyveler özellikle yeşil yapraklı sebzeler antioksidan özellik taşıdığı için güneşin zararlı etkilerinden korunmada yardımcı olacaktır. Son olarak da özellikle sıcak havalarda şeker ve böbrek hastalarının kullandıkları ilaçları vaktinde ve düzenli kullanmaya özen göstermeleri gerekmektedir. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER