Kovid-19 Aşılarına Acil Kullanım Onayı Verilebilecek

Beşeri Tıbbi Ürünler Ruhsatlandırma Yönetmeliği'ne bulaşıcı hastalıklar kapsamında aşılar için "Acil Kullanım Onayı (AKO)" hükmü eklendi.

Kovid-19 Aşılarına Acil Kullanım Onayı Verilebilecek

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu "Beşeri Tıbbi Ürünler Ruhsatlandırma Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği", Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Bu kapsamda, Beşeri Tıbbi Ürünler Ruhsatlandırma Yönetmeliği'ne "Dünya Sağlık Örgütü ya da Bakanlık tarafından bulaşıcı hastalıklar kapsamında kabul edilen halk sağlığını ciddi olarak tehdit eden istisnai durumlarda kullanılacak ve ruhsatlandırmaya esas etkililik, güvenlilik ve kalite ile alakalı kapsamlı verilerin henüz sağlanamadığı aşılar için bu veriler sağlanıncaya kadar Kurum tarafından AKO verilebilir." maddesi eklendi.

Ruhsatlı bir ürünün terapötik endikasyonlarında değişiklik yapılması veya yenilerinin eklenmesi ile alakalı değişiklikler için AKO başvurusunda bulunulamayacak.

AKO başvurularına dair iş ve işlemler, bu Yönetmelik doğrultusunda yayımlanacak alakalı kılavuz hükümlerine göre yapılacak.

Yönetmeliğin hükümlerini Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı gerçekleştirecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER