Boş geçen derslere ek ders ücretleri ödenmelidir

Türk Eğitim Sen: Öğrenci devamsızlığı nedeniyle boş geçen derslere ek ders ücretleri ödenmelidir...

Boş geçen derslere ek ders ücretleri ödenmelidir

Okulların bitimine az bir süre kala her yıl yaşanan sorun bu yılda ortaya çıktı. Üniversite sınavına hazırlanan öğrenciler, sınav tarihi yaklaşınca okula gelmeyi bıraktı. Öğrencilerin okula gelmemesi nedeniyle de dersler boş geçmekte, ancak ders öğretmenleri görevinin başında, ders süresi boyunca okulda beklemekte.

Türk Eğitim Sen'in yaptığı açıklamaya göre, boş geçen dersler nedeniyle bazı illerde öğretmenlere ek ders ücreti ödenmekte, bazı illerde ise ödenmemekte. İllerde ki bu farklı uygulamalar sebebiyle öğretmenler mağduriyet mağduriyet yaşamakta.

Türk Eğitim Sen internet sitesinden yapılan açıklamada, "Mevzuat gereği ek ders ödemesi yapmayan iller derslerin fiilen yapılmadığını gerekçe göstermektedir. Fiilen yapılmayan derslere de ek ders ücreti ödeyemeyeceklerini belirtmektedirler. Ancak, bu illerin değerlendirme yaparken gözden kaçırdıkları husus derslerin fiilen işlenememesinin nedeninin öğrenciler olduğudur. Diğer bir ifadeyle, derslerin fiilen işlenememesinin nedeni öğretmenler değildir. Derslerin fiilen yapılmaması öğretmenlerin kendi iradeleri dışında gerçekleşen bir durumdur. Öğretmenler kendi iradeleri dışında gerçekleşen bir durumdan dolayı sorumlu tutulamaz ve cezalandırılamazlar. Öğrencilerin hatası öğretmenlere yüklenemez, öğrencilerden kaynaklı sebeplerle öğretmenler cezalandırılamaz. Öğrencilerin okula gelmemesi nedeniyle ders saati boyunca görevinin başında bulunan öğretmenlere ek ders ücreti ödenmemesinin hukuk ve hakkaniyet ilkelerine göre kabulü mümkün değildir. İzmir 3. İdare Mahkemesi’nde görülen bir davada, İzmir 3. İdare Mahkemesi 2014/1105E ve 2014/1959K sayılı kararıyla boş geçen dersler nedeniyle davacı öğretmene ek ders ücretinin ödenmesine karar vermiştir. Bu nedenle de, Milli Eğitim Bakanlığı yaşanacak mağduriyetlerin önüne geçmek ve uygulamada birlikteliğin sağlanması için valiliklere gereken talimatı ivedilikle vermelidir." ifadelerine yer verildi.

Türk Eğitim Sen bu durumun düzeltilmesi için Milli Eğitim Bakanlığına başvuruda bulundu.

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2018, 01:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER