Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Öğretmenlere Yüksek Lisans Zorunluluğu Geliyor

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Öğretmenlere verilen hizmet içi eğitimler 4 sene içinde tamamen değişecek. Öğretmenlere yüksek lisans zorunluluğu geliyor. 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Öğretmenlere Yüksek Lisans Zorunluluğu Geliyor

Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk, 2023 Eğitim Vizyonu'nda öngörülen çalışmaların pilot uygulamalarından sonra gerçekleşeceğini söylemişti.

YÜKSEK LİSANS YAPANA ÜCRET ARTIŞI

Konuyla alakalı önceki gün açıklama yapan Selçuk şunları söylemişti: Öğretmen eğitiminde değişiklik yapacağız. Birkaç günlük eğitimler yeterli değil. 

Öğretmenin asgari iki dönem tezsiz yüksek lisans düzeyinde eğitim almasını bekliyoruz. Sadece tezsiz yüksek lisans değil, sertifikalarla, içerik katkılarıyla, okulların gelişim planları ve modellerinin desteklenmesiyle eğitim fakültelerinde öğretmenlerimizin yüz yüze, çevrimiçi ya da çevrimdışı eğitim almasını istiyoruz. 

Yıl boyunca, yazın belki yoğunlaştırılmış çalışmalarla, üniversitelerin öğrenci yurtlarında onları misafir ederek, 1-2 haftalık çalışmalarla bir karma model eğitim planımız var. 

Böylece ileride gelebilecek müfredat değişikliği, yaklaşım farklılıkları, her ne olacaksa öğretmen tarafından eğitim sürecinde görülmesini, yaşanmasını ve sınanmasını sağlamayı hedefliyoruz.

YÜKSEK LİSANS, ÖĞRETMENİN KARİYERİNDE BİR KADEMEYE YOL AÇACAK

Yüksek lisans yapmak öğretmenin kariyerinde bir kademeye yol açacak, ücret artışı olacak. Meslek kanununun çıkmasıyla yatay ve dikeyde kariyer ilerlemesi için bazı pekiştirici maddi ya da kadro destekli statü sembolleri anlamında iyileştirmeler planlanıyor. 

Kanun topluma açılıp, tartışılmalı. Sosyal kabul sağlanınca TBMM'nin kararını bekleyeceğiz. Birkaç aylık bir süreçten bahsediyoruz.

ÖĞRETMENLERE YÜKSEK LİSANS ZORUNLULUĞU GELİYOR

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk son yaptığı açıklamada , öğretmenlere verilen hizmetiçi eğitimlerin 4 sene içinde tamamen değişeceğini söyledi. 

Selçuk, "Öğretmenlere yüksek lisans zorunluluğu geliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER