Prof. Dr. Ayhan Bilgiç’ten Düzenli Ders Takibi Uyarısı

Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayhan Bilgiç, Kovid-19 sürecinde, anne ve babaların çocuğun bulunduğu ortamlarda okulla ilgili endişelerini dile getirmemesi gerektiğini söyledi.

Prof. Dr. Ayhan Bilgiç’ten Düzenli Ders Takibi Uyarısı

Ebeveynlerin çocuğunu okula gönderirken salgın önlemlerini endişeli bir ifadeyle devamlı çocuğa hatırlatmasının olumsuz neticeler ortaya çıkarabileceğini söyleyen Bilgiç, ailelerin, korumak adına devamlı okulda çocuğun yanında kalmasının da yanlış olduğunu dile getirdi.

Bu durumun çocuğun kaygılarını artırabileceğini söyleyen Bilgiç, yanlış davranışlar sergilendiğinde çocuğun kaygılarını kontrol etmeyi öğrenmesinin zorlaştırılabileceğini söyledi.

Derslerin takibi konusunda anne babalar kararlı olmalı

Bilgiç, çocukların okulla alakalı sorumluluklarını öğrenmesinin önemli olduğunu söyledi.

Anne ve babalara salgın dönemindeki eğitim sürecinde yapılması gerekenlerle alakalı önerilerde bulunan Bilgiç, şöyle konuştu:

"Gerek yüz yüze eğitim alan gerekse uzaktan eğitime devam eden çocuklar, düzenli ders takibi yapmadıklarında, okul derslerinin takibini isteğe bağlı bir durum olarak algılayabilir.

Bu durum, salgın döneminde eğitim öğretim kazanımları açısından eksikliklere yol açabileceği gibi sonrasında da çocuğun okul devamlılığı ve ders çalışma alışkanlığı kazanmasıyla alakalı sorunlara neden olabilir.

Bu sebeple, çocukların gerek yüz yüze eğitim gerekse uzaktan eğitim sürecinde, okul derslerini takip etme konusunda anne babaların kararlı olması gerekiyor."

Somut ödüllerden kaçınılmalı

Çocukların okulla alakalı sorumluluklarını yerine getirmeleri konusunda özellikle somut ödüllerden kaçınılması gerektiğini dikkat çeken Bilgiç, "Çocuğun yaşına uygun örneklerle, insanların sorumluluklarını zaten yerine getirmek zorunda oldukları, bunun için sürekli bir ödül verilemeyeceği açıklanmalı."

Bilgiç, çocukların olumlu ya da olumsuz birçok davranışı en çok anne ve babalarını gözlemleyerek alışkanlık haline getirdiğinin unutulmaması gerektiğini sözlerine ekledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER