Milyonlarca Emekliye Faizsiz Kredi Müjdesi

Bankalar nakit ihtiyacı olan emeklilere müjde vermeye hazırlanıyor. Kamu bankaları emeklilere faizsiz veya düşük faizle kredi vermesi gündemde. 

Milyonlarca Emekliye Faizsiz Kredi Müjdesi

Emekliler maaşlarına göre belli miktarda kredi çekebilecek ve borcunu faizsiz olarak maaşlarından kesilecek taksitlerle geri ödeyebilecek.

MAAŞ ANLAŞMASI OLACAK

Yapılacak düzenlemeyle, emeklilere 10 maaşa kadar faizsiz kredi verilmesi öngörülüyor. Bu konuda kamu bankaları devreye girecek ve emeklilere kredinin yolu açılacak. 

Emekli, maaşını kredi veren bankadan alacak. Üst limiti 45 bin lira olacak. Henüz çalışmaları devam eden proje netleştiğinde, kamuoyuna açıklama yapılacak.

Bazı bankalar şu anda kendilerinden maaş alan emeklilere ücretlerin 10 katı kadar kredi veriyor. Fakat bu kredilerde faiz uygulandığı için geri ödemelerde emekliler bi hayli zorlanıyor.

HAZIRLIK DEVAM EDİYOR

Yeni sistem gelirse kamu bankaları emeklilerden faiz almayacak. Krediler emsallerine göre hesaplı olacak. Maaşlarında herhangi başka bir kesinti yoksa SGK üç maaşa kadar avans verecek. 

Daha sonra bunu 36 aya kadar taksitlerle maaşından düşecek. Bunun için herhangi bir faiz ya da vade farkı alınmayacak. Üzerinde çalışılan ikinci konu ise emeklilerin maaş aldıkları bankalardan gelecek kredilerle ilgili. Bunun için bankalara teklif götürülecek.

TEK İŞLEMLE BİTİYOR

Öncelikle kamu bankalarıyla görüşmeler yapılacak. Buna göre emeklilere maaşlarının 10 katı kadar faizsiz kredi verilmesi gündeme gelecek. 

Emekliler krediyi isterlerse daha az kullanabilecek. Kredinin geri ödemesi ise emeklinin maaşından taksitler halinde kesilecek. Taksit ödemeleri devam ettiği dönemde emekliler maaşlarını krediyi veren bankadan alacak. Taksitler hesaptan kesilecek ve emeklinin ikinci bir işlem yapmasına da gerek kalmayacak.

EK ÖDEME ARTACAK

2006 senesinde emeklilere ödenen vergi iadesi kaldırılmış, yerine ek ödeme getirilmişti. Emekli aylıklarına göre yapılan ek ödeme 2 oran üzerinden veriliyor. 
2018 sene ocak itibarıyla, emekli aylıkları bin 18 liraya kadar olanlara yüzde 5, bin 18 liranın üzerinde olanlara yüzde 4 ek ödeme yapılıyor. 

12 milyon emekliye maaşı yüzde 4-5’i oranda verilen ek ödemenin yüzde 9’a çıkarılması gündemde. Düzenleme hayata geçerse maaşlar 30 ila 224 lira artmış olacak.

Kaynak:Güneş

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER