Türkiye, çalışanlar için en kötü 10 ülkeden biri: Yine uluslararası bir endeks yine utanılacak bir kategori

Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu'nun 148 ülkeyi kapsayan raporuna göre Türkiye, 2023 yılında da 'çalışanlar için en kötü 10 ülke' arasında gösterildi. Türkiye, Küresel Haklar Endeksi'nde 'işçi haklarının garanti altında olmadığı' anlamına gelen 5. grupta yer aldı. Raporda en kötü 10 ülke Bangladeş, Belarus, Ekvador, Mısır, Esvatini, Guatemala, Myanmar, Filipinler, Tunus ve Türkiye olarak sıralandı.

Türkiye, çalışanlar için en kötü 10 ülkeden biri: Yine uluslararası bir endeks yine utanılacak bir kategori

Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu'nun (ITUC) 148 ülkeyi kapsayan raporuna göre Türkiye, 2023 yılında 'çalışanlar için en kötü 10 ülke' arasında gösterildi. Raporda 'işçilerin özgürlükleri ve hakları acımasızca saldırıya uğramaya devam etti, polis protestoları bastırdı ve sendika liderleri keyfi olarak tutuklandı' denildi. Türkiye, Küresel Haklar Endeksi'nde 'işçi haklarının garanti altında olmadığı' anlamına gelen 5. grupta yer aldı.

Endekste 'Çalışanlar için en kötü 10 ülke' şu şekilde sıralandı: Bangladeş, Belarus, Ekvador, Mısır, Esvatini, Guatemala, Myanmar, Filipinler, Tunus ve Türkiye.

Türkiye, son iki yılda bu kategoride gösterilmişti. Raporda, Türkiye'de işverenlerin 'örgütlenmeye çalışan işçileri metodik olarak işten çıkardığı' kaydedildi.

'YOLSUZLUĞU PROTESTOYA GÖZALTI'

Raporda 26 Şubat 2023'te 'yolsuzluğu protesto edenlerin" gözaltına alındığı ifade edildi. Euronews'in aktardığına göre İstanbul'da düzenlenen protesto sırasında gözaltına alınanlar arasında Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Sekreter Yardımcısı Fahrettin Engin Erdoğan, sendika liderleri ve üyeleri olduğu belirtildi.

Raporda, "Protesto, DİSK ve Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) tarafından, ülkedeki son depremin mağdurlarına yardım çabalarını engelleyen yolsuzluk raporları üzerine düzenlendi" denildi. "Devlet suçları için bağımsız soruşturma" isteyen ve gözaltına alınan 100'den fazla kişi arasında her iki sendika üyelerinin bulunduğu kaydedildi.

'HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ İLKESİ YOK'

ITUC'nin geleneksel yıllık raporu, 148 ülkede işçi hakları ve çalışma hayatına dair uygulamalara bakılarak hazırlanıyor. Endeks, ülkeleri 1,2,3,4,5 ve 5+ şeklinde gruplara ayırıyor. İşçi hakları açısından en iyi grup 1. En kötü grup ise 5 numara. 5+ ise 'hukukun üstünlüğü ilkesi bulunmadığından işçi haklarının güvence altına alınamadığı' ülkeleri gösteriyor.

Raporda bu ülkeler arasında Afganistan, Somali, Suriye, Güney Sudan, Suriye, Yemen, Filistin, Burundi, Orta Afrika Cumhuriyeti, Haiti, Libya ve Myanmar bulunuyor. Endekste, 4. grup "hakların sistematik ihlalini"; 3. grup "hakların düzenli ihlalini", 2. grup "hakların ihlalinin tekrar edilmesini" ifade ediyor.

Raporda "ara sıra hak ihlallerinin yaşandığı" 1. grupta, Almanya, Avusturya, Danimarka, Finlandiya, İzlanda, İrlanda, İtalya, Norveç, İsveç" sıralanıyor.

Karar Gazetesi

Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2023, 15:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER