'ERDOĞAN KASETLE YAPAMADIĞINI, YAPACAK'

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, ‘iki partili sistem’ çıkışına MHP’den sert tepki geldi.

'ERDOĞAN KASETLE YAPAMADIĞINI, YAPACAK'
Grup Başkan Vekili Oktay Vural, kaset siyasetiyle MHP’yi Meclis dışında bırakamayanların, ‘başkanlık sistemine’ sarıldığını söyledi. “İki partili yapı önerisi, siyasî sonuçları itibarıyla Cumhurbaşkanı’nın MHP’ye düşmanlığını ortaya koyar.” dedi. MHP Isparta Milletvekili Nevzat Korkmaz ise “Erdoğan’ın bizi Meclis’te istememesinin sebebi çok açık. Çünkü MHP, Türkiye’nin başına örülmek istenen melanetlerin karşısında bir kale olarak durmuştur.” diye konuştu.
 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, Latin Amerika yolunda uçağında yaptığı açıklamalar dün yandaş gazetelerin manşetlerini süsledi. Erdoğan, muhalefetin başkanlık sistemine karşı çıkmasının nedenini ‘iki partili sistem’ öngörmesine bağladı. “Muhalefetin başkanlığa karşı olmasının nedeni, başkanlık olursa iki güçlü parti (sağ-sol) olacak. Bundan korkuyorlar.” dedi. Söz konusu açıklamaya MHP’den tepki geldi. MHP Grup Başkan Vekili Oktay Vural, kaset siyaseti ile MHP’yi Meclis dışı bırakamayanların, başkanlık sistemini getirerek bunu başarmak istediklerini belirtti. Vural, “İki partili bir yapı önermek, açıkçası siyasi sonuçları itibarıyla Cumhurbaşkanı’nın MHP’ye düşmanlığını ortaya koyar. Başkanlık sistemine karşı çıkıyoruz diye parlamento dışında kalmamızı isteyen bir irade var. Bu irade, MHP ve ülkücülere düşman olduğunu ilan etmiştir. Erdoğan, MHP’nin isminden de 3 hilalinden de rahatsız olmaktadır. MHP’ye yönelik hasmane bir tezgah içinde olduğunu ortaya koyuyor. Bu zihniyet 2011 yılında da ‘baraj altında kalacaklar’ diye kaset edebiyatı yapanların, aslında amaç ve hedeflerinin ne olduğunu, o süreci kimin neden ve nasıl kullandığının da itirafıdır. Erdoğan iki partili sistemle demokrasiye darbe yapmak istemektedir. Başkanlık sistemi Türkiye’nin bir ihtiyacı değildir. İki partili sistemle verdiği mesaj; MHP’nin çözüm sürecinde, yolsuzluk sürecinde problem çıkartan yegane parti olduğunu itirafıdır. Erdoğan, MHP’nin bu siyasetini yok etmek istiyor.” ifadelerini kullandı.
 
MHP’Lİ KORKMAZ: MİLLETİ ALDATIYORLAR
 
MHP Isparta Milletvekili Nevzat Korkmaz ise Erdoğan’ın daha güçlü bir millet için başkanlık sistemine yönelik sözlerini aldatmacadan ibaret olduğunu belirtti. Zaman'ın haberine göre Korkmaz, “Cumhurbaşkanı’nın MHP’yi Meclis’te istememesinin sebebi çok basit; çünkü Türkiye’nin başına örülmek istenen melanetlerin karşısında dimdik bir kale olarak durmuştur. ‘Meclis’te MHP olmasaydı ne güzel olurdu’ diye rüya görüyor. MHP, Türk milletinin bekasıyla kendisini özdeşleştirmiş bir parti. MHP’ye koca koca laflar edenlerin bugün hiç hatırlanmadığını bilenlerdeniz.” diye konuştu. 
 
Zaman
Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2015, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER