KADINLAR ÖZGECAN İÇİN ANKARA'DA AYAĞA KALKTI

KADINLAR ÖZGECAN İÇİN ANKARA'DA AYAĞA KALKTI
 “Ankaralı Kadınlar Ayakta Platformu”, Ankara Güvenpark’ta Özgecan Aslan’ın katledilmesini protesto etti.
Kızılay Güvenpark’ta toplanan grup, “Özgecan için ayaktayız”, “Özgecan’ın katillerinden hesap soracağız”, “Kadın cinayetlerini durduracağız” sloganları atarak ellerinde Özgecan Aslan’ın fotoğrafının bulunduğu dövizler taşıdılar.
Eğitim-İş Genel Basın Yayın ve Uluslararası İlişkiler Sekreteri Dilek Yurdugül, “Ankaralı Kadınlar Ayakta Platformu” adına ortak basın açıklamasını okudu. Basın Açıklaması şöyle:
“Özgecan, sokakta gördüğü her kadına canının istediği gibi davranabileceğini zanneden gerici zihniyet tarafından katledildi.
Bugün artık 26 kişinin tecavüzüne uğrayan N.Ç.’nin acısını da, Ayşe Paşalı’nın, Münevver Karabulut’un katledilmesini ve daha binlercesini de Özgecan ile beraber yeniden yaşıyoruz.
Acımız, öfkemizi, mücadelemizi büyütüyor.
Özgecan'ın vahşice öldürülmesinin sorumlusu “Ben zaten kadın erkek eşitliğine inanmıyorum, fıtrata ters” diyen zihniyettir!
Özgecan’ın katili, “kadının kariyeri anneliktir” diyenlerdir!
Özgecanın katili, “yalnız bırakınca ya davulcuya ya zurnacıya” diyenlerdir!
Özgecan’ın katili, kadın cinayetlerinde “hafifletici sebep” diyerek katliamların önünü açanlardır!
Özgecan’ın katili, kamyon kasalarında, sel sularında kadın işçi kardeşlerimizi ölüme gönderenlerdir!
Özgecan’ın katili, sokaklarda gençlerimizin üzerine salınan gerici, faşist güruhlardır!
Özgecan’ın katili, güzele ve aydınlığa düşman olanlardır!
Kadınlara ve toplumsal yaşama dair gerici ifadeler kullanan bütün bakanlar hakkında suç duyurusunda bulunacağımızı ilan ediyoruz!
-Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam istifa etmelidir!
-Karanlığa karşı yaşamı savunuyoruz! Ortaçağ zihniyetini geri getiren idam cezasına karşıyız, kindar değiliz, kadın katilleri ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmalıdır!
-Özgecan’ın duruşması Bayburt’tan Mersin’e alınmalı kamuoyuna açık yürütülmelidir!
-Bugüne kadar faillerin hafifletici sebep gerekçesiyle indirim aldığı bütün kadın cinayetleri davaları yeniden görülmelidir! Barolar bu davalara müdahil olmalı, davalar kamuoyuna açık yürütülmelidir!
-Kürtaj ve sezaryenin fiili yasakları derhal kaldırılmalıdır!
-Diyanet İşleri Başkanlığı hayatlarımıza dair fetva vermeyi sonlandırmalıdır!
-Aile değil, Kadın Bakanlığı kurulmalıdır!
-Zorunlu din dersleri kaldırılmalı, imam hatipleştirilen bütün okullar yeniden devlet okulu olmalıdır! Eğitim, laik ve bilimsel olmalı, karma eğitim güvence altına alınmalıdır! 19. Milli Eğitim Şurası’nın kararları iptal edilmelidir!
-Yayın organlarında kadını aşağılayan ifadeler yasaklanmalıdır!
Katiller ve azmettiricisi AKP iktidarı bilsin ki, kadınların mücadelesi büyüyecek!
Korksunlar bizden! Gerici, faşist ve kadın düşmanı bu iktidara meydan okuyoruz!”
            Eyleme, Eğitim-İş, Birleşik Kamu-İş, Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF), CHP Ankara İl Kadın Kolları, Cumhuriyet Okurları (CUMOK), ÇYDD, Fikir Kulüpleri Federasyonu (FKF), Hacı Bektaş Kültür Derneği ve Cemevi, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, İlerici Kadınlar, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD), Pir Sultan Abdal 2 Temmuz Eğitim ve Kültür Vakfı, Yenimahalle Dostları Derneği (Yen-Der), HTKP, TKP, Ankara Bisiklet Topluluğu, Seymen Choppers Motorcular Kulübü ve birçok sivil toplum örgütü katıldı.
Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2015, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER