SULTANAHMET ADLİYE BİNASI, İSTANBUL İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNE DEVREDİLDİ ...

İstanbul’un göbeği Sultanahmet’te 30 bin metrekare büyüklüğündeki eski İstanbul Adliye Sarayı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın isteği üzerine İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne tahsis edildi.

SULTANAHMET ADLİYE BİNASI, İSTANBUL İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNE DEVREDİLDİ ...
Sultanahmet Meydanı’nda, İbrahim Paşa Sarayı’nın arkasında yer alan adliye binası Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün bünyesine geçti. Türk mimarlar Sedad Hakkı Eldem ve Ord. Prof. Emin Halid Onat’ın imzasını taşıyan bina, 1955’te hizmete girmişti. SİT alanında bulunan bina 56 yıldır İstanbul Adalet Sarayı olarak İstanbul’un kalbi  Sultanahmet’te hizmet veriyordu. 2011 yılında  İstanbul Adliyesi’nin Çağlayan Adliye Sarayı’na taşınmasıyla birlikte 3 yıldır boş olan 30 bin metrekare büyüklüğündeki bina başta turizm olmak üzere dev holdinglerin iştahını kabartıyordu.  
  
Birimler aynı çatı altında toplanacak
150 yıllık tarihi binası yangında kül olan İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan destek geldi.  Sultanahmet’teki paha biçilmez yeni binaya taşınmaya hazırlanan İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü böylelikle tarihinde ilk defa bütün birimleriyle birlikte tek merkezde hizmet verecek.  İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Şeraffetin Turan, “ Bugüne kadar Zeytinburnu, Kumkapı, Cağaloğlu, Sirkeci gibi 5 ayrı binada 2 bin çalışanıyla görev yapan İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü tarihinde ilk kez bütün birimleriyle tek kapıdan giriş-çıkış yapacak olmanın mutluluğu içersindeyiz” dedi. Turan, “Binayı isteyen onlarca otel, onlarca işadamının devreye girmesine karşın, Başbakanımız başından sonuna kadar takip ederek binayı Milli Eğitime tahsis etti” açıklamasını yaptı.

Turan, ‘Bina sanki bize özel çizilmiş’
Binanın sanki İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü’ne özel olarak çizildiğini ifade eden  Şerafettin Turan, “Milli eğitime bir proje çizecek olsaydım ancak böyle olurdu” dedi. Turan, restore edilen binanın çalışmalarının tamamlandıktan sonra, makam binası olarak kullanılacağını, yurt dışı misafirlerinin ağırlanacağını ve kalan kısmın ise bir eğitim müzesine dönüştürüleceğini belirtti.
Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2014, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER