TUTUKLU VEKİLLERE UMUT IŞIĞI

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, tutuklu milletvekillerinin durumuyla ilgili muhalefet partilerinin grup başkanvekilleriyle bir araya geldi. Çiçek, 'Sorun yasal zeminde çözülecek' dedi. Çözüm için CMK'nın tutukluluk nedenlerini kapsayan 100'üncü maddesinde değişiklik yapılması gündemde.

TUTUKLU VEKİLLERE UMUT IŞIĞI
TUTUKLU VEKİLLERE UMUT IŞIĞI


Çiçek, 3 partinin grup başkanvekilleri; CHP'den Emine Ülker Tarhan, MHP'den Mehmet Şandır ile BDP'den Hasip Kaplan ve Pervin Buldan'la geçlen haftanın ardından bir kez daha bir araya geldi.

İlk zirvenin ardından hem Çiçek hem de iktidar partisinden, muhalefetin 'ortak çözüm' üretmesi yönünde açıklama gelmişti. Bugünkü toplantının sonucunu ise TBMM Başkanlığı duyurdu: "Yapılan görüşmelerde sorunun siyaset malzemesi yapılmadan 4 parti grubunun mutabık kalacağı bir şekilde yasal zeminde çözümlenmesi hususunda görüş birliğine varıldı."

Çiçek'in tutuklu milletvekili bulunan 3 muhalefet partisinin temsilcileriyle yaptığı görüşme yaklaşık 1 buçuk saat sürdü.

Yukarıdaki açıklamanın yapıldığı toplantının çıkışında, muhalefet temsilcilerinden içeriğe ilişkin herhangi bir açıklama gelmezken, "Başkanın yeniden çağırıp çağırmayacağını bilmiyoruz ama biz aramızda anlaştuk konuşmayacağız" denildi.

Meclis Başkanı Çiçek'in bir açıklama yapması beklenirken, geçen haftaki zirvenin ardından ortaya çıkan tablo, 3 partinin farklı çözüm önerileri getirdiği şeklindeydi.

CHP'nin, tutuklamaların 2 yılla kısıtlanması, zorunluk halinde ise 3 yıla çıkarılması ve böylece vekillerin serbest kalmaları fomülünü benimsediği, MHP'nin anayasanın 14 maddesi kapsayan suçlar dışında tutuklamalara karşı çıktığı ki bu madde, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğüne karşı işlenen suçları kapsıyor; BDP'nin ise 'milletvekili tutuklanamaz'dan yana olduğu belirtilmişti.


Tutuklu vekiller için CMK 100'de değişiklik


CHP kulislerde konuşulan, hatta CHP'nin eyleme bile geçtiğinin belirtildiği çözüm, CMK 100'de yapılacak bir değişkilik. CHP'nin tutukluluk istisnalarına milletvekilerinin de dahil edilmesi için kanun teklifi hazırlıklarına başladığı kaydediliyor.
Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2012, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER