MEMURLARIN ZAM ORANI BELLİ OLDU

Memurlarla hükümet arasındaki zam pazarlığı görüşmeleri tamamlandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik sürecin anlaşmayla sonuçlandığını açıkladı. 2016 için yüzde 6+5 2017 için yüzde 3+4 zam açıklandı.

MEMURLARIN ZAM ORANI BELLİ OLDU

Hükümet ile memur sendikaları arasında yapılan toplu iş sözleşmesi görüşmeleri anlaşmayla sonuçlandı. Buna göre, 2016 yılının ilk 6 ayında yüzde 6, ikinci 6 ayda yüzde 5 olmak üzere kümülatif yüzde 11.3 zam olacak. 2017 için ise ilk 6 ay için yüzde 3 ikinci 6 ay için de yüzde 4 zam yapılacak. Anlaşmayı ve zam oranlarını açıklayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, sürecin anlaşmayla sonuçlanmasından memnuniyet duyduğunu dile getirdi. Zam oranları memur emeklilerine de aynen uygulanacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik memurlarla ilgili yapılacak bazı yeni düzenlemeleri de  şöyle açıkladı:

"3. Toplu sözleşme görüşmelerinin sonuna geldik. 5 milyon vatandaşımızı doğrudan ilgilendiren süreci geride bıraktık. 20 gündür sendika ve konfederasyon temsilcileriyle gerçekleştirilen süreçte anlaşmaya vardık. Toplamda 169 konuda mutabakat sağlandı. Bu kazanımların tüm kamu çalışanlarına hayırlı olmasını diliyorum.  2016 yılının ilk altı ayında yüzde 6 ikinci altı ayında yüzde 5 olamak üzere yüzde 11,3  artış sağlanmıştır. 2017 için yüzde 3+4 zam sağlanmıştır.

Bu artışların yanı sıra enflasyon farkları da kamu çalışanlarına ödenecektir. 1 milyon 825 bin kamu emeklisi de bu maaş artışından yararlanacak. Kamu emekçilerine bir müjde daha var. 2015 yılının Eylül ayından geçerli olmak üzere memur emeklimizin tazminatlarında yapacağımız düzenleme ile memur aylıklarında 100 TL artış sağlanacak. Yeni emekli olacak memurların ikramiyelerinde 3 bin 765 TL artış olacaktır."Bu toplu sözleşme ile 2005 yılından sonra göreve başlayan çalışanlara ilave bir derece verildi.

 
 
850 bin öğretmenimize aylık brüt 98 TL’ye kadar 2017 yılında da 140 TL’ye kadar nöbet ödenecek.
 
Hafta sonu sınavda görev yapan öğretmenlerin ücreti 58 TL’den 132 TL’ye çıkarıldı.
 
Sağlık kuruluşlarında çalışan sağlık personeline taban oranı artırıldı. Örneğin bir hemşireye yapılan döner sermaye ödemesi 180 TL arttı.
 
Başta sağlık personeli olmak üzere fiili hizmet zammı talebi için bir bilim kurulu oluşturulacak. Bilim kurulu çalışmalarını 2016’da tamamlayacak.
 
4C kapmasında çalışan memur gibi çalışan işçilerin sözleşmeli pozisyonuna yasal düzenleme kadro için çalışma yapılacak. 4c’lilere 150 TL ek ödeme
 
Yurt dışı teşkilatta çalışanlara aile yardımı yapılacaktır.
 
 mimar mühendis koruma güvenliği ilave artış
 
Cuma günleri ibadet tatili çalışması yapılacaktır.
 
Tapu dairelerinde yoğun olarak çalışanlara fazla çalışma ücreti verilecek.
Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2015, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
veli
veli - 7 yıl Önce

çalışma güzel

HÜSEYİN
HÜSEYİN - 7 yıl Önce

TAM BİR REZALET... BUNU DA BAŞARI SAYANLAR VAR....

SIRADAKİ HABER