Referans Laboratuvarı'nda Başlatılan Virüs İzolasyonunda Büyük Başarı

Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Prof. Dr. Selçuk Kılıç, yaptığı açıklamada, Sağlık Bakanlığı bünyesinde hizmet veren laboratuvarların hem teknik donanım açısından üstün teknolojiye sahip olduğunu hem de alanda donanımlı sağlık profesyonellerinin görev yaptığını söyledi.

Referans Laboratuvarı'nda Başlatılan Virüs İzolasyonunda Büyük Başarı

Mikrobiyoloji referans laboratuvarlarının biyogüvenlik düzeyinin 3 seviyesinde olduğunu belirten Kılıç, dünya genelinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sebebiyle çok sayıda kişinin yaşamını yitirdiğini söyledi. Kılıç, İspanyol gribinden sonra söz konusu Kovid-19'un, bulaşıcılık seviyesi açısından dünyanın gördüğü en büyük salgın olduğunu söyledi.

Yurt içi ve yurt dışından çok sayıda bilim adamı virüsün yapısının belirlenmesi ve buna göre ilaç ve aşı çalışmaların hız kazanması için çalışmalar yapıldığını anlatan Kılıç, Ekibimizle birlikte ocak ayının ilk haftasında başladık ve ilk olarak tanı kitlerini geliştirdik. İkinci olarak Türkiye'de vakaların görülmeye başlamasıyla birlikte virüsün izolasyonu üzerine yoğunlaştık.

39 virüs elde edildi

İzolasyonun, virüsün yapısının tanınması açısından anahtar rolünü üstlendiğini dile getiren Kılıç, sözlerini şöyle sürdürdü:

Salgın esnasında klinik numunelerden virüs izolasyonu çalışmaları başlatıldı. Bir ay öncesinde başlanılan çalışma neticesinde ilk aşamada 18 SARS-COV-2 virüs olmak üzere şu an 39 virüs elde edildi.

Virüs izolasyonu aşı, anti-serum, ilaç ve vücut dışı tanı kitlerinin geliştirilmesi için antijen sağlayacak. Erciyes ve Ankara Üniversitelerinden hocalarımız da bu konuda çok önemli çalışmalar yaparak virüsün izolasyonunu sağladılar.

Bu çalışmalar çok önemli. Biz de Mikrobiyoloji ve Referans Laboratuvarı Daire Başkanlığı olarak bundan sonrada farklı üniversitelerdeki değerli meslektaşlarımızın yaptığı çalışmaları gönülden destekliyor olacağız.

Ekibimizle biz virüsü izole ettik ve sonrasında tanımlamaları gerçekleştirildi. Kılıç, ayrıca bir hastadan numune aldıklarını ve virüsün tüm genom dizilimini çıkardıklarını söyledi.

Kılıç, Bu, virüsün parmak izidir. Bu araştırmalar için çok değerlidir. Bu genom dizilimini, yurt dışında bu verilerin toplandığı özel bir siteye yükledik.

Türkiye'de izole edilen virüsün incelenme neticesinde bunun Güney Kore, Tayvan ve Kanada'da virüslerle benzerlik gösterdiğinin tespit edildiğini söyleyen Kılıç, Bundan sonraki zaman aşı çalışmaları için önem taşıyor.

Kılıç, TÜBİTAK tarafından oluşturulan Koronavirüs Aşısı Geliştirme Platformu'nun da bu izolasyona ihtiyacı olduğunu belirterek, Biz de bunu sağladık ve aşı geliştirmek isteyenlere bunu teslim edeceğiz. Ardından aşı için birlikte çalışmalar yapacağız.

Tüm genom dizilimi çalışmaları başlatıldı

Yeni nesil dizileme ile virüsün parmak izinin çıkartılması çalışmaların da sürdüğünü söyleyen Kılıç, şunları söyledi:

Asya ve Avrupa'da klinik tablo farklılığı, bilim insanlarınca virüsün mutasyon geçirdiği yönünde yorumlandı. Bu amaçla, pozitif olgulardan Ulusal Moleküler Mikrobiyoloji Referans Laboratuvarı'nda tüm genom dizilimi çalışmalarını başlattık.

Bu kapsamda ilk veri analiz edildi. Genetik kodu çıkarılmış olan virüs incelenerek, herhangi bir değişiklik olup olmadığına bakıldı ve sonrasında da mutasyona uğrayıp uğramadığını araştırıyoruz.

Bu da tedavi planlamasında hayati öneme sahip bir durumdur. Aşı çalışmaları için virüsün epitel hücrelerine tutulmasına bir protein söz konusu. Ayrıca Türkiye'de bir ilk olarak virüsün hücreye bağlanmasını sağlayan yapıyı belirledik. Bu proteinin hücre içine girmesini sağlayan virüsün yüzeyinde bulunan spike protenlerinde r-kombinat olarak elde ettik.

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2020, 22:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER