DES, OLME'yi Göreve Çağırdı!

DES, Yunan Hükümetinin ekonomik krizi bahane göstererek Batı Trakyadaki Türk okullarının 35 tanesini kapatan kararına tepki göstererek Yunan Eğitim Sendikası OLME'nin yapılan haksızlığa ve ayrımcılığa müdahil olmasını istedi.

DES, OLME'yi Göreve Çağırdı!
Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Başkanı Gürkan Avcı, Yunan Hükümetinin ekonomik krizi bahane göstererek Batı Trakya’daki Türk okullarının 35 tanesini kapatan kararına tepki göstererek Yunanistan Eğitim Sendikası’nın (OLME) yapılan haksızlığa ve ayrımcılığa müdahil olmasını istedi.
 
DES Genel Başkanı Gürkan Avcı, OLME Genel Başkanı Dimitris Georgas’a gönderdiği mektupta Yunan hükümetinin aldığı antidemokratik kararın, Lozan anlaşmasının 40. ve 41.maddelerine, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin protokol maddeleriyle, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinin 26. maddesine ve Sözleşmenin 13. Maddesine aykırı olduğunu söyleyerek, OLME’nin Yunanistan Hükümetinin haksız ve hukuksuz bir şekilde Batı Trakya’daki 35 Türk okulunu kapatan kararına tepki göstermesini istedi.
 
DES Genel Başkanı Gürkan Avcı, Yunanistan’daki antidemokratik,  baskıcı uygulamaya ve hak ihlaline karşı OLME’ye yazdığı mektupta şunları kaydetti;
 
Biliyoruz ki, tüm neoliberal ekonomilerde olduğu gibi, ülkenizde de krizin bedeli eğitimcilere, bütçeden eğitime ayrılan paya ve okullara kesilmek istenmektedir. Bu bağlamda, Demokrat Eğitimciler Sendikası olarak siz değerli meslektaşlarımızın yürüttüğü özgürlükçü, demokrat, kamusal, parasız ve bilimsel eğitim mücadelesinde yanınızdayız ve sizleri desteklediğimizi bilmenizi isteriz.
 
Sizlerinde öfke ve tepkisine neden olacağına inandığımız, Türk okullarına karşı ısrarla dayatmaya çalışılan ayrımcı, baskıcı ve antidemokratik politikaları Demokrat Eğitimciler Sendikası olarak kaygıyla takip etmekteyiz. Bu itibarla, Yunan Hükümeti tarafından yürütülen ırkçı, ayrımcı ve antidemokratik bu uygulamayı geri püskürtmek ve ülkenizdeki soydaş ve dindaşlarımızın mağduriyetine son vermek adına tüm demokrat eğitimcilerin bu olaya gösterdiği haklı, meşru ve onurlu tepkiye destek vermenizi istiyoruz.
 
Batı Trakya’da bulunan dindaş ve soydaşlarımıza yönelik din ve vicdan özgürlüğü, ifade özgürlüğü bağlamında yaşanan ihlalleri, Yunan hükümetinin, Türklerin görüşüne başvurmadan aldığı bu kararı barış ve demokrasiye vurulan bir darbe olarak görüyor ve siz değerli meslektaşlarımızın bu haksızlığa karşı göreve çağırıyoruz.
 
Yunan meslektaşlarımız olarak sizlerin Yunan Hükümetinin bu ayrımcı uygulamasına karşı göstereceğinize inandığımız tepki ve direnişinizden dolayı şimdiden kutluyor, saygılarımızı sunuyoruz. Desteğimiz ve temennimiz tüm dünya öğretmenlerine olduğu gibi, sizleredir.

D. Eğitimciler Sendikası [ 25.04.2011]


 


Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER