EMEK ÖRGÜTLERİ 'SUSMAYACAĞIZ' PAROLASIYLA ANKARA'DA SOKAĞA İNDİ

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin birlikte organize ettiği “Susmayacağız” eyleminde yüzlerce kişi, son Ergenekon operasyonları kapsamında gerçekleştirilen gazeteci tutuklamalarını ve AKP Hükümeti’nin son dönemde uyguladığı politikaları protesto etmek için yürüdü. Eylemciler hep bir ağızdan, “Özgür basın susturulamaz” diye slogan attı.

EMEK ÖRGÜTLERİ 'SUSMAYACAĞIZ' PAROLASIYLA ANKARA'DA SOKAĞA İNDİ

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin birlikte organize ettiği “Susmayacağız” eyleminde yüzlerce kişi, son Ergenekon operasyonları kapsamında gerçekleştirilen gazeteci tutuklamalarını ve AKP Hükümeti’nin son dönemde uyguladığı politikaları protesto etmek için yürüdü. Eylemciler hep bir ağızdan, “Özgür basın susturulamaz” diye slogan attı.
DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin Ankara, İzmir ve İstanbul’da eş zamanlı olarak yaptıkları “Susmayacağız” eylemlerinin Ankara ayağında, eyleme katılan emekçiler Ergenekon operasyonları kapsamında tutuklanan gazetecilere sahip çıktı. 3 Şubat tarihinde yine dört örgütün Torba Yasa’ya karşı eylem yapmak için toplandıkları ancak polisin eylemci gruba müdahalede bulunduğu Kolej meydanında saat 12.00’de tekrar bir araya toplanan protestocu gruplar arasında, CHP, ÖDP, Emekçi Hareket Partisi, Sosyalist Demokrat Partisi, Alevi Bektaşi Federasyonu, Gençlik Muhalefeti ve Halkevleri’nden de temsilciler katıldı. Burada toplanan grup, “Devrimci tutsaklara özgürlük”, “Özgür basın susturulamaz”, “Kalemler Özgür Bırakılsın” sloganları eşliğinde, polis korteji arasında Sakarya Caddesi’ne yürüyerek burada bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Sakarya Caddesi’nde yapılan açıklamayı grup adına Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Genel Başkanı Mehmet Soğancı yaptı. Soğancı yaptığı konuşmada, “AKP, sermaye yanlısı politikalarına dayalı saldırıları ile birlikte gündelik hayatın muhafazakârlaşması temelindeki baskılarını arttırarak sürdürüyor” dedi.

-“SINIRSIZ BİR HUKUKSUZLUĞUN HÜKÜM SÜRDÜĞÜ POLİS DEVLETİ YÖNTEMLERİ DEVREYE SOKULDU”-

Soğancı, AKP’nin referandum ile birlikte darbelerle hesaplaşarak 'ileri demokrasiye' geçileceğini söylediğini belirterek, “AKP, darbe dönemlerine özgü yöntemlerle baskıcı-otoriter bir rejim inşa ediyor. Referandum sonrasında yargıya yönelik müdahalelerle 'AKP'nin yargısı' oluşturularak 'hukukun üstünlüğü' yerine sınırsız bir hukuksuzluğun hüküm sürdüğü polis devleti yöntemleri devreye sokuldu” diye konuştu.
AKP’nin darbe dönemlerini aratmayan yöntemlerle, yurtseverlere, devrimcilere, emekçilere, gençlere, gazetecilere yönelik “saldırılarını ve muhalefeti bastırmaya, sindirmeye” yönelik politikalarında hızını arttırdığını savunan Soğancı,“İnsanların kendini savunma hakkının dahi elinden alındığı, daha yargılama gerçekleşmeden medya kanallarında suçlu ilan edildiği, sınır tanımaz bir hukuksuzluğun hüküm sürdüğü, adeta kimsenin nefes alamadığı, yeni bir otoriter yönetimin oluşturulduğu bir sürece giriyoruz” dedi.

-“GAZETECİLER TERÖRİST İLAN EDİLDİ”-

Soğancı, “Sisteme muhalif olan ve halktan yana yayın yapan devrimci, yurtsever ve sosyalist basın mensupları helikopterli baskınlarla, cezalarla susturulmaya çalışılırken, şimdi de AKP’nin düzenini ve cemaati eleştiren gazeteciler, 'terörist' ilan edilerek gözaltına alınmaktadır” ifadelerini kullanarak, “AKP'ye karşı olan herkesi 'Ergenekoncu' ilan ederek, aslında gerçek ‘Ergenekon’u aklamaya, ilgisi olmayanları da itibarsızlaştırmaya çalışan bu yaklaşım artık ifade ve düşünce özgürlüğünü hedef almaktadır” dedi.
On binlerce Alevi yurttaşın bir araya gelip seslendirdiği 'eşit yurttaşlık' taleplerine AKP’nin kulağını tıkadığını söyleyen Soğancı, AKP, “Alevisiz 'Alevi Çalıştayları' ile Aleviliği kendi fikri sınırlarının içerisine çekmeye çalışmaktadır” ifadelerini kulandı.

-YARIN GAZETECİLERE DESTEK VERECEKLER-

Dört örgütün adına konuşan Soğancı, Ergenekon operasyonları kapsamında tutuklanan gazeteciler için yarın Ankara Kolej Meydanı’nda saat 12.00’de gerçekleştirilecek gazeteci yürüyüşüne kendilerinin de destek vereceğini ifade ederek, basın mensuplarına yönelik yapılan tutuklamaları kınadıklarını ifade etti
Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER