O ÖĞRETMEN HİÇBİR ZAMAN ÜYEMİZ OLMADI

O ÖĞRETMEN HİÇBİR ZAMAN ÜYEMİZ OLMADI
Bugün bazı gazete, televizyon ve İnternet haber sitelerinde “Kayseri’deki cinsel istismar olayında adı geçen Bayram Ö.’nün Aktif Eğitimciler Sendikası üyesi olduğu” nu ifade eden haberler yayınlandı. Konuyla ilgili Aktif Eğitim-Sen Genel Merkezinden bir açıklama yayınlandı.
Aktif Eğitim-Sen’den yapılan işte o açıklama:
 
“Bu gün nereden beslendiği ve kime hizmet ettiği anlaşılamayan bir gazetede “Öğretmen Fethullahçı Sendikanın üyesi çıktı.” başlığı ile kurumumuzu töhmet altında bırakan, tamamı iftira olan ve kendi içinde çelişkilerle dolu bir haber yayınlandı.
Haberde Kayseri’de 12. Sınıf öğrencisi Cansel Buse K.’nın intiharına sebep olan öğretmenin “… Aktif Eğitimciler Sendikasına yakın bir zaman kadar üye olduğu” ancak halen “Eğitim Bir-Sen’e üye olduğu…” ifade edilmekte ve Eğitim Bir-Sen Genel Başkan Vekilinin açıklamalarına yer verilmektedir. Haberi yapan sözde gazetecilerin konu hakkında Eğitim Bir-Sen Genel Merkezinden (Genel Başkan Vekili) bilgi alıp görüş istemelerine karşın, Aktif Eğitimciler Sendikasından neden bilgi alıp görüş istemedikleri de oynanan kirli oyun hakkında bir kanaat oluşturmaktadır.
Bu bağlamda;
1.       Aktif Eğitim-Sen uluslararası hukuk, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ve ilgili yasaları uyarınca kurulmuş ve faaliyet gösteren bir sendika olup legal tüm görüş ve düşüncelere saygı duymakla birlikte “Fethullahçı”, “AKP’ci” vb. olarak adlandırılan herhangi bir yapıyla doğrudan ya da dolaylı bir bağlantısı bulunmamaktadır.
2.       Kayseri’de yaşanan müessif saldırının faili Bayram Ö. Aktif Eğitim-Sen tarihinin hiçbir döneminde sendikamızın üyesi olmamıştır.
3.       Gazete haberinde Bayram Ö.’nün halen Eğitim Bir-Sen üyesi olduğu belirtilmektedir. Eğitim Bir-Sen Genel Başkan Vekilinin açıklamalarında ise “Eğitim Bir-Sen ve bir başka sendika olmak üzere iki sendikaya üyeliğinin bulunduğu” ifade edilmektedir. Ancak ülkemiz sendikal mevzuatı gereği kamu çalışanının aynı anda birden fazla sendikaya üye olması mümkün olmamaktadır. (Kaldı ki suçun şahsiliği ilkesi nedeniyle üyesinin işlediği suçtan dolayı Eğitim Bir-Sen ve üyelerini töhmet altında bırakmak doğru değildir.)
4.       Kayseri eğitim çevrelerinde Bayram Ö.’nün Aydınlık Gazetesinin sıkı bir okuru” olduğu ifade ve iddia edilmektedir. (Onun Aydınlık Gazetesi okuru olması insanlık dışı eyleminin gazete ve okurlarıyla ilişkilendirilmesini gerektirmez.)
5.       Aktif Eğitim-Sen hukuk servisi tarafından yalan ve iftiralarla dolu haber hakkında gerekli hukuki süreç başlatılmıştır.”
 
Konuyla ilgili daha önceki açıklamamıza ulaşmak için tıklayınız.


 
Aktif Eğitimciler Sendikası
Genel Merkezi
Güncelleme Tarihi: 26 Şubat 2016, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER