SEÇİMLERE GÖLGE DÜŞMEMELİ

Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş, 12 Haziran 2011 tarihinde yapılacak olan Genel Seçimler öncesi, bazı Vali ve kaymakamların tutumlarından dolayı duydukları endişeyi ifade eden bir açıklamada bulundu.

SEÇİMLERE GÖLGE DÜŞMEMELİ

Hendek Kaymakamı'nın Akp'li milletvekili adaylarına nazar boncuğu takmasını ve Aydın Valisinin bir kamu çalışanları konfederasyonun İl Divan toplantısına katılarak, taraflı bir konuşma yapmasını eleştiren Genel Başkan Yokuş, "Bindiği gibi; 12 Eylül 2010 tarihinde yapılan Anayasa Değişikliğine ilişkin referandum öncesinde vali ve kaymakamların “evet” kampanyalarına destekleri, “hükümetin valisi mi, devletin valisi mi” sorusunu akıllarına getirmişti.Yaklaşan seçim öncesi, ne yazık ki bazı kaymakam ve valilerin, neredeyse bir parti il başkanı gibi takındıkları tutumları üzülerek takip etmekteyiz. Görevi kamuya hizmet olan, vali ve kaymakamların tarafsızlıklarını koruması, halkın devletine olan inancının temelidir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları arasında ayrımcılık yapılmadan, devlete güvenilen, huzur içinde yaşanılan bir ülkenin devamı; gelen iktidarların payandası değil, devletin hizmetinde olan kamu görevlileri ile mümkündür."dedi.
 
Kamu çalışanlarının yıllardır ayrımcılık yapıldığına dikkat çeken Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş, "Kamu çalışanları arasında mevcut iktidarın iş başına geldiği günden bu yana uygulamış olduğu ayrımcılık, baskı ve zulüm; artık en yüksekteki mülki amirler tarafından da uygulanmaya başlamıştır." şeklinde sözlerine devam etti.
 
Seçimlerde vatandaşların hür iradesiyle oy kullanabilmelerini demokrasinin en önemli gereği olduğunu ifade eden Yokuş; "12 Haziran’a kadar, kamu çalışanlarına ve hatta vatandaşlarımıza uygulanacak ayrımcılığın giderek artacağından endişe etmekteyiz. Herkesin hür iradesiyle sandık başına gidip oyunu kullanması, demokrasinin olmazsa olmaz bir gereğidir. Sözde demokrasi havariliğine soyunan hükümet, kamu çalışanlarını birer parti görevlisi gibi görmekten vazgeçmeli ve seçimlerin tam manasıyla demokratik bir ortamda gerçekleştirilmesi için baskılarına ve uyguladığı ayrımcılığa son vermelidir. Yandaş Vali ve Kaymakamların gölgesinin düşeceği bir seçim ülkemizin geleceğini karartacaktır. Seçimlere şaibe bulaşmaması için hükümeti acilen tedbirler almaya ve sorumsuzca davranan Vali ve kaymakamlara gerekli yaptırımları uygulamaya davet ediyoruz."dedi.Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER