SENDİKALAR TEK SES OLDU BAŞBAKANDAN ÖZÜR BEKLİYORLAR

Başbakan Erdoğan'ın sözlerine sendikalar sert tepki gösterdi. Sendikalar tek ses olap özür beklyoruz açıklaması yaptılar.

SENDİKALAR TEK SES OLDU BAŞBAKANDAN ÖZÜR BEKLİYORLAR

Başbakan'dan özür bekliyorlar

Başbakan Erdoğan, öğretmenlerin az çalışıp bol tatil yapmalarını eleştirdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, zam pazarlığıyla ilgili sonuç alamamalarının ardından memurlarla birlikte yaptıkları grevle ilgili olarak öğretmenlere yüklendi. Erdoğan, öğretmenlerin az çalıştığını, bol tatil yaptığını ve diğer memurlardan daha fazla aldığını söyleyerek eğitim camiasının büyük tepkisine neden oldu.
 
Bu camiada en çok saygı duyduğu kesimin öğretmenler olduğunu söyleyen Erdoğan konuşmasında,”Onlara ek ödenek olarak resen 100 lira daha verelim. Bir öğretmenin en düşük olanı 1624 lira alıyor. Ne karşılığı alıyor? Haftada 15 saat karşılığı alıyor. Peki, düz bir memur ne kadar çalışıyor? 40 saat. 40 saat için bu rakamın altında alanlar da var. Öğretmen ek ders verirse, bunun üstünde alıyor. Bir de tatili var. Yılda iki ay. Düz memurun tatili ise 20 gün. Şimdi soruyorum; bu haksızlık değil mi? Bundan sonraki süreç hakem heyetine gidiyor. Nihai kararı verecek” sözlerini söylemişti. Bu sözler karşısında ise eğitim sendikaları Başbakan’ın özür dilemesi gerektiğini söyledi.
 
TÜM ÖĞRETMENLERDE ÖZÜR DİLEMELİ
 
Türk Eğitim Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk: “Başbakan tüm öğretmenlerden özür dilemelidir. Öğretmenler eğitim-öğretim saatleri dışında da çalışmaktadır. Ek ders ücretlerine gelince, ülkemizde her öğretmen ek ders ücreti almıyor. Sadece sınıf öğretmenleri ek ders ücreti alabiliyor. Ayrıca ek ders sadece eğitim döneminde alınıyor. Diğer yandan OECD’nin Raporunda ülkemizde ilköğretimde görev yapan bir öğretmenin başlangıç maaşı yıllık 25 bin 536 dolardır. Aynı raporda Lüksemburg’daki öğretmenin maaşı yıllık 51 bin 799 dolar, Danimarka’da ise başlangıç için 46 bin 950 dolardır. Öte yandan Ulu Önderimiz Atatürk’ün sözünü hatırlatmakta fayda var. Atatürk, ‘Paşam vekil maaşlarını düzenleyeceğiz, ne kadar verelim?’ sorusuna, ‘Öğretmen maaşlarını geçmesin’ demişti. “
 
AB ÜLKELERİ DAHA AZ ÇALIŞIP DAHA ÇOK KAZANIYOR
 
Eğitim Sen Genel Başkanı Ünsal Yıldız: “Başbakan Erdoğan’ın sözlerini üzüntü ile karşıladık. Başbakan öğretmenlerin fazla maaş aldığını söylüyor. Ancak hiç AB ülkelerine bakmıyor. Bugün AB ülkelerinde bir öğretmen aylık en az 2 bin dolar alıyor. Bu rakam minimum değerdir. Ayrıca Türkiye’ye göre yüzde 30 daha az derse girmektedirler. Yani daha fazla maaş alıp daha az çalışıyorlar. Ayrıca bizi itibarsızlaştırıyorlar, yalnızlaştırıyorlar. Her mesleğin kendine özgü bir çalışma şekli vardır. Eğitim emekçileri en fazla 43 gün tatil yapar. Bunun dışındaki tatil denilen zaman da eğitim dışı zamandır. Bu dönemde seminerler, eğitim dönemine hazırlık ve sınavlar vardır. Bunları öğretmenler yapar.”
 
BAŞBAKAN ÖĞRETMENLERİ ÜZDÜ
 
Eğitim-Birsen Basın Yayın Sekreteri Ali Yalçın: “Başbakan’ın yanlış brife dildiğini düşünüyoruz. Öğretmenlerin çalışma süreleriyle ilgili Başbakan Erdoğan’ın sahip olduğu bilgilerin doğru bilgiler olmadığını, kendisinin yanıltılmış olabileceğini düşünüyoruz. Öğretmenlik mesleği sadece sınıfa girdiği ve çıktığı süreyle ölçülen bir meslek değildir. Meslekler içerisinde eve tek iş götüren meslek öğretmenlik mesleğidir. Eşitlik adına eşitliği sağlayamayan bürokrasinin burada suçunu bastırmak ve kendi adına aciziyetlerini örtmek için Başbakan’ı yanlış brife ederek sendikaların haklı talebini perdelemek adına Başbakan’a fatura ettiklerini görüyoruz. Dolaysıyla, bunun doğru bir yaklaşım olmadığını Başbakanın öğretmenleri derinden üzdüğünü ve yaraladığını ifade etmeliyiz.
 
 

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2012, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
emre akman
emre akman - 12 yıl Önce

eğitim bir sen uyesıyım ama eşimle istifa edecem bu ne ya hala başbakan yanlış bilgilendirilmiş diyo sayın basın sekreterımız cok sevmesemde türk eğitim sene uye olcam eşimle cevremdeki arkadaşları bu yönde etkılemeye çalışam sorun para değil sorun şamar oğlanına döndük ama yetklı sendıkanın acıklamasına bak

SIRADAKİ HABER