Talip Geylan: Proje Okulları Kimsenin Babasının Çiftliği Değildir!

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, proje okulları ile ilgili açıklamalar yaptı.

Talip Geylan: Proje Okulları Kimsenin Babasının Çiftliği Değildir!

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, proje okulları ile ilgili açıklamalar yaptı. 

"Sınavla öğrenci alan ve akademik başarısı üst düzey öğrencilerimizin okuduğu okullarımız, kamuoyunda biline adıyla PROJE OKULLARI.

Gözbebeğimiz öğrencilerimizin okuduğu gözbebeğimiz okullarımız. İşte orası hak getire..

Peki ülkemizin geleceğini tayin edecek potansiyelimiz ol bu okullarımıza yönetici ve öğretmen tayini nasıl yürütülüyor?

Örneğin, önceki öğretim yılında yaptığımız tespitlere gör ülke genelinde 940 proje okulunun 829 tanesinin müdürünün aynı sendikanın üyesi olduğunu tespit etmiş Bu tablonun iki izahı vardı: Ya en liyakatli yöneticilerin he bir sendikada toplanmışlardı(!) ya da MEB sözkonusu bu okullara yönetici atama işini bir sendikaya ihale etmişti. Önümüzdeki öğretim yılı için de proje okullarına öğretme ve yönetici atamasıyla ilgili başvuru süreci devam ediyor Süreç dediysem, lafın gelişi; ne kılavuz yayınlanmış, ne duyuru var.

Kara düzen devam ediyoruz yani... Proje okulları, Bakanlığa bağlı olmadığı için, bu okulların yönetici atamaları MEB Yönetici Atama Yönetmeliği kapsamında yürümüyor. Atanacak yönetici ve öğretmenlerde öyle bir kısım yeterlilikler falan da aranmı Geçmiş tecrübeler gösteriyor ki, yandaşlık vasıflarına haizseniz yeterli.

Nitekim aldığımız bilgiler, şimdi de benzer durumların tün hızıyla yaşandığına işaret etmektedir. Okul, ilçe ve il milli eğitim müdürlerini tahakküm altına almaya çalışan bir takım dışarıdan yapılar tarafından hazırlanan atama listeleri havalarda uçuşuyormuş!

Böyle olmaz! 

Proje okulları "Yandaş yönetici atama projesi" olmaktan kurtarılmalıdır. Diğer okullarımız gibi, bu okullarımız da yönetici atama yönetmeliğine tabi olmalı ve süreç sadecliyakat üzerinden yürütülmelidir. 

Böyle olmaz! Proje okulları "Yandaş yönetici atama projesi" olmaktan kurtarılmalıdır. Diğer okullarımız gibi, bu okullarımız da yönetici atama yönetmeliğine tabi olmalı ve süreç sadece liyakat üzerinden yürütülmelidir.

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 23 Ekim 2018'de Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılan 2023 Eğitim Vizyonu Tanıtım Toplantısı'ndaki konuşmasında şu ifadeleri özellikle vurgulayarak dile getirmişti: "Eğitim yönetiminde ehliyet ve liyakat olmazsa olmazımızdır. Bakanlığın en üst yöneticilerinden okul müdürlerimize kadar tüm yönetim kademelerimizi bu anlayışla ve dış müdahalelere kapalı bir şekilde çalışır hale getireceğiz."

Sayın Cumhurbaşkanının bu söylemi, aynı zamanda kamu yönetimine bir talimattır.

Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk, proje okullarına yönetici ve öğretmen atama sürecindeki mevcut arazlı düzene son vermelidir. Dışarıdan yapıların kamu kurumlarını yönetme hadsizliğine de artık dur demelidir." 

Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2021, 01:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER