TÜRK EĞİTİM - SEN MEB'İ UYARDI...

Türk Eğitim-Sen,nöbet eylemi dolayısıyla üyeleri hakkında soruşturma açmak veya cezalandırmak suretiyleeylem kırıcılığına soyunan idareciler hakkında,suç duyurusu ve diğer hukuki başvurular konusunda şube başkanlarına yetki verdi...

TÜRK EĞİTİM - SEN MEB'İ UYARDI...
Sendika Yönetim Kurulumuz, 13.02.2015 tarih ve 20 sayılı karar ile; 2014-2015 öğretim yılı II. Döneminden itibaren MEB’e bağlı tüm okul ve kurumlarda dönem sonuna kadar “Nöbet Tutmama” eylem kararı almıştır.
Bilindiği üzere; Sendikal haklar, Anayasamızla, İLO sözleşmeleriyle, uluslararası diğer sözleşmelerle, sendikal yasalarla, genelgelerle ve yargı kararları ile koruma altına alınmıştır. Bu düzenlemeler yasalarımızın ve yönetmeliklerimizin üzerinde olan özel düzenlemelerdir. Dolayısıyla sendikalara eylem hakkı veren yasalar varken bu eyleme katılanları soruşturmak veya cezalandırmak, Yasa koyucunun iradesi ile bağdaşmamaktadır.
Buna rağmen; üyelerimizce nöbet tutmama eylemine katılımlar gerçekleştirildikten sonra bazı illerde eyleme katılmak isteyen sendikamız üyelerine karşı hukuksuz işlemlerin başlatıldığı yönünde Genel Merkezimize bilgiler ulaştığı için; Merkez Yönetim Kurulumuz eyleme katılan üyelerimizi tehdit eden, soruşturma açan kişi ve yöneticilere karşı dava açma, suç duyurusunda bulunma gibi her türlü hukuki başvuru yapılması hususunda Şube Başkanlarının yetkilendirilmesine karar vermiştir.
İlgili Yönetim Kurulu Kararı İçin Tıklayınız
Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2015, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER