TÜRK EĞİTİM-SEN 14-16 ARALIK TARİHLERİ ARASINDA ÜNİVERSİTE ÇALIŞTAYI DÜZENLİYOR

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk yaptığı açıklamada

TÜRK EĞİTİM-SEN 14-16 ARALIK TARİHLERİ ARASINDA ÜNİVERSİTE ÇALIŞTAYI DÜZENLİYOR

 
 
Üniversiteler; ülkemizin temel yapı taşı, toplumun temel dinamikleri, ekonomik, siyasi, sosyal ve kültürel alanlarda kalkınmanın itici gücüdür. Böylesine önemli işlevlere sahip olan üniversitelerimiz bir türlü demokratik ve özerk kurumlar haline gelememiş, sorunlarından arındırılamamıştır.
YÖK, üniversitelerin önündeki en büyük engel olarak görülmektedir. Zira kurulduğu günden bu yana YÖK’ün varlığı ve işlevi hep eleştiri konusu olmuştur. Tepkilerin merkezinde olan YÖK’ün, yeniden yapılandırılması zorunluluktur.
Türk Eğitim-Sen olarak yıllardır YÖK ile ilgili sıkıntıları gündeme getirdik. YÖK’ün koordinasyon kurulu olarak yeniden düzenlenmesi, otoriter yapısının ortadan kaldırılması,  üniversitelerin akademik ve idari yapısına müdahale etmemesi gerektiğini vurguladık, bilimin ve özgür düşüncenin merkezi olan üniversiteleri demokratik ve özerklikten uzaklaştırdığını dile getirdik. YÖK konusunda siyasi iktidarlara da çağrıda bulunduk. Zira siyasi iktidarlar, ne yazık ki YÖK’ü arka bahçeleri olarak görmekte, YÖK üzerinden üniversitelerde hâkimiyet kurmaya ve üniversiteleri kontrol etmeye çalışmaktadır.
Öte yandan sendikamız, YÖK’ü derinlemesine ele almak ve üniversitelerin sorunlarını masaya yatırmak için bugüne kadar çeşitli çalışmalar da yaptı. Bu kapsamda, üniversite çalışanları ve akademisyenler ile anket çalışması yaptık, sempozyum, kurultay ve çalıştaylar düzenledik.


ÇALIŞTAY’DA YÖKÜ’ÜN YAPISI, İŞLEYİŞİ ELE ALINACAK VE YENİDEN YAPILANDIRILMASINA DAİR ÖNERİLER GETİRİLECEKTİR
Bugün gelinen noktada, YÖK’ün hazırladığı yeni yeni yasa taslağı kamuoyunun gündemindedir. Bilindiği gibi YÖK, yeni yasa taslağı hakkında sosyal taraflardan ve sivil toplum kuruluşlarından görüş istemiştir.
Sorumluluk bilinciyle hareket eden sendikamız da, üniversitelerin ve üniversite çalışanlarının problemlerini tespit etmek, çözüm üretmek ve gündem oluşturmak amacıyla yeni bir üniversite çalıştayı yapacaktır. Türk Eğitim-Sen, 14-16 Aralık 2012 tarihleri arasında Ankara’da tüm üniversitelerimizden akademik ve idari kadroda çalışan temsilcilerin katılımıyla “Türkiye’de Yükseköğretimin Sorunları, Beklentiler ve Çözüm Arayışları” konulu çalıştay düzenleyecektir.
Çalıştay’da “Üniversitelerde Yönetim Sorunu ve YÖK’te Yapısal Değişim İhtiyacı”, “Üniversitelerde Akademik ve İdari Personelin Özlük ve Ekonomik Hakları, Beklentiler ve Çözüm Arayışları” ve “Üniversite Çalışanları ve Demokratik Haklar” şeklinde üç ayrı çalışma grubu oluşturulacaktır. “Üniversitelerde Yönetim Sorunu ve YÖK'te Yapısal Değişim İhtiyacı” konulu komisyonumuz, hem yeni YÖK yasa taslağını değerlendirecek, hem de YÖK’ün yeniden yapılandırılmasına dair önerilerimizi gündeme getirecektir. 
Çalıştay’da; hem üniversitelerin, hem de akademik ve idari personelin sorunlarına ışık tutulacak, YÖK’ün yapısına, işleyişine yönelik önemli tespitlerde bulunulacak ve yeni yasa taslağına ilişkin tekliflerimiz oluşturulacaktır. Çalıştay’da hazırlayacağımız sonuç raporu, başta Yükseköğretim Kurulu olmak üzere, ilgili tüm kurum ve kuruluşlara gönderilecektir.
 
 

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2012, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER