Depremde ölen öğretmen ailelerine 10 bin lira

Milli Eğitim Bakanı Dinçer, depremde hayatını kaybeden öğretmenlerin ailelerine ilk aşamada 10 bin lira yardım yapılacağını açıkladı.

Depremde ölen öğretmen ailelerine 10 bin lira

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, depremde ölen öğretmenler, yıkılan okullar ve aksayan eğitim-öğretim faaliyetiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Dinçer, Van ve Erciş'teki büyük depremde 64 öğretmenin hayatını kaybettiğini, halen haber alınamayan öğretmenler olduğunu söyledi.

 

"Enkaz altındaki öğretmen sayısını bilemiyoruz" diyen Bakan Dinçer, "42 öğretmenin stajyer öğretmen olması nedeniyle ailelerine maaş bağlanmayacağı" iddialarına da yanıt verdi: "Konuyla ilgili yasal düzenleme yapılabilir. İlk aşamada Milli Eğitim Vakfı, ailelere bayram öncesi 10 bin lira destek sağlayacak." Ömer Dinçer, Van’a 800 öğretmen atanacağını ve mağdur olan öğretmenler ile ailelerinin rehabilite edileceğini de vurguladı.

 

Prefabrik okullar 14 Kasım'a yetişecek

 

1999’dan sonra yapılan binaların daha iyi durumda olduğunun gözlemlendiğini anlatan Bakan Dinçer, şöyle konuştu: "Van'da 446 okulumuzun 429’unda eğitim-öğretim yapabilecek durumdayız. Riskli okullarda eğitim yapmamaya karar verdik." Van'da eğitim-öğretimin 14 Kasım’da başlayacağını söyleyen Dinçer, "Prefabrik okullar 14 Kasım'a yetişecek. Bayramdan sonra Van’daki ilk derslere vaktiyle öğretmenlik yapmış ünlü isimler girebilir" diye konuştu. Nilgün Balkaç'ın kimler olabilir bu ünlüler sorusuna ise "Aklımda isim yok, ama kapımız herkese açık. Hatta ilk derslerden birini ben vereceğim" yanıtını verdi. Dinçer, 2012’de atanacak toplam öğretmen sayısı ile ilgili kesin bir rakam veremeyeceğini de dile getirdi. Milli Güvenlik derslerine giren 'Asker öğretmen'lerle ilgili bir çalışma yapılmadığını söyledi.
Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2011, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hüseyin AKÇAY
Hüseyin AKÇAY - 11 yıl Önce

öNCE SAYIN DİNÇER ÖĞRETMENLERE BAŞSAĞLIĞI DİLEMESİNİ ÖĞRENMELİ KENDİSİ ANCAK ENÇOK İHTİYAÇ DUYULAN ZAMANDA PARİSE GİTMEYİ BİLİYOR, ÖĞRETMENLERİ BİR NESNE GİBİ GÖRÜYOR BAKANLIĞIN SAYFASINI AÇTIĞINIZDA DEPREMDEN SONRAKİ CUMA GÜNÜNE KADAR BİR BAŞSAĞLIĞI MESAJI BİLE YOKTU. KENDİSİ VAN İÇİN TEK YÜREK PROGRAMINA KATILDIĞINDA 5 DAKİKA KONUŞTU ÖĞRETMENLERLE İLGİLİ TEK KELİME ETMEDİ.ŞİMDİDE MADDİ YARDIMLA HERHALDE VİCDAN AZABINDAN KURTULMAYA ÇALIŞIYOR.PEK ÇOK ÖĞRETMENİMİZ VEFAT ETMİŞTİR GÖREV ŞEHİDİ OLMUŞTUR.MİLLİ EĞİTİM BAKANIMIZ BİZ ÖĞRETMENLER AÇISINDAN İSE YAPTIKLARI İLE DEPREMDE ENKAZ ALTINDA KALMIŞTIR...

SIRADAKİ HABER