Eğitim Analiz Raporlarına Yoğun İlgi

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) geçen sene başlatılan uygulama kapsamında internet üzerinden yayınlanan eğitim analiz ve değerlendirme raporları, 4 milyon defa indirildi.

Eğitim Analiz Raporlarına Yoğun İlgi

Yürütücülüğünü Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer'in yaptığı raporlar serisinin ilki, Kasım 2018'yılında "Türkiye'de Mesleki ve Teknik Eğitimin Görünümü" başlığıyla yayınlandı.

Bakan Yardımcısı Özer, yaptığı açıklamada, geçen sene yeni bir uygulamayla Eğitim Analiz ve Değerlendirme Raporları Serisi yayınlamaya başladıklarını söyledi.

Bu raporların, eğitimle ilgili tüm süreçleri verilere dayalı değerlendirme ve kamuoyuyla paylaşma imkanı sağladığını söyleyen Özer, şu değerlendirmelerde bulundu:

Bu bizim için hem hesap verebilirlik ve şeffaflık açısından hem de eksikliklerin görülmesi ve dolayısıyla süreçlerin iyileştirilmesi açısından çok önemli. Diğer taraftan bu raporlar, atılan adımların ve başlatılan yeni projelerin sonuçlarının net şekilde izlenebilmesine imkan veriyor. Dolayısıyla eğitimle ilgili tüm alanlarda sürekli iyileştirme kültürünün güçlendirilmesi için de önemli dayanak sağlıyor.

Özer, Bakanlığın şu ana kadar yayınladığı 10 değerlendirme raporun 4 milyon defa indirildiğini bildirdi.

Bu ay yayımlanan "PISA 2018 Türkiye" ön raporunun da medyada ilgi gördüğünü belirten Özer, MEB olarak PISA Türkiye raporunu ilk defa OECD ile aynı gün ve saatte yayınladıklarını sözlerine ekledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER