EĞİTİMCİLERE MAL BEYANI UYARISI

MEM'den Eğitimcilere Mal Beyanı Uyarısı

EĞİTİMCİLERE MAL BEYANI UYARISI
Birçokmemurun disiplin cezasına maruz kaldığı konulardanbiriside süresinde verilmeyen ek mal beyanıdır. Çünkü, ne zaman ve hangi durumlarda ek mal beyanı verileceği bilinmemekte ve gözden kaçırıldığı için de geleceği karartacak disiplin cezasına maruz kalınabilmektedir.
 
Ek mal beyanı verilmesi Mal Bildiriminde Bulunulması Hakkında Yönetmelik hükümleri çerçevesinde yapılmaktadır. Bu yönetmeliğin Ek Mal Bildirimi başlıklı 10´uncu maddesine göre beyanname vermek zorunda olan kamu görevlileri, eşleri velayeti altındaki çocukları ve kendilerinin şahsi mal varlıklarında önemli bir değişiklik olduğunda, değişikliği izleyenbiray içinde yeni edindikleri mal, hak, gelir, alacak ve borçlara münhasır olmak üzere ek mal bildirimi vermek zorundadırlar. Elde ettikleri net aylığın beş katı tutarı ´mahiyet ve miktardaki malın iktisabı ilehak, alacak veya gelir sağlanması veya borçlanılması´, mal varlığında önemli değişiklik sayılmaktadır.
 
Burada dikkat edilmesi gereken husus memurlar için elde ettiği net maaşın 5 katı olan tutarın bilinmesi ve buna göre hareket edilmesidir. Çünkü, bazen bu husus karıştırılabilmektedir.
 
Bu durumubirörnekle açıklamak gerekirse; VHKİ kadrosunda görev yapanbirpersonel net olarak 1.800 TL maaş alıyorsa, 1.800 x 5 = 9.000 TL den fazla mal elde edinmesi ya da borçlanması halinde ek mal beyannamesi verme zorunluluğu vardır. Buradan şu ifadeyi rahatlıkla söyleyebiliriz. Memurun net olarak aldığı aylık, ek beyanname verip vermeyeceğini belirleyecektir. Kimi memur 10.000 TL tutarında mal elde ettiği için ek beyanname vermek zorunda olacak kimi memur ise 50.000 TL mal elde ettiği için ek beyanname verecektir. Bütün kamu görevlilerinin bu duruma dikkat etmeleri gerekmektedir.
 
 
Zamanında ek mal beyannamesi verilmemesinin cezası
657 sayılı Kanun´un 125´inci maddesinde ´Belirlenen durum ve sürelerde mal bildiriminde bulunmamak´ fiilinin karşılığı olan disiplin cezası, Kademe ilerlemesinin durdurulmasıdır. Şayet zamanında vermeyi unutmuşsanız daha fazla geciktirmeden hemen beyannamenizi vermenizi öneririz. Bu durumu kurumumuz kendiliğinden tespit ederse, ´Kademe ilerlemesinin durdurulması´ cezasına muhatap olmanız kaçınılmazken kendiliğinizden vermeniz halinde hiç ceza almamanız dahi mümkün olabilir.
Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2013, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER