ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün: 2021'deki Sınavlar İçin Yeni Hedefleri Açıkladı

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, ÖSYM'de son 2 yılda yapılan yenilikler ve iyileştirme çalışmaları ile 2021' yılında merkezin planlamalarına dair açıklama yaptı. 

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün: 2021'deki Sınavlar İçin Yeni Hedefleri Açıkladı

İngilizce, Almanca, Fransızca, Arapça ve Rusça dillerinde uygulanan elektronik sınavlara 2019' yılında Farsça, 2020' yılında Bulgarca, İspanyolca, İtalyanca ve Yunanca dillerinin de eklendiğini belirten Aygün, "Toplamda 10 farklı yabancı dilde elektronik sınavlar gerçekleştiriyoruz. Bu kapsamda 2020 yılında 13 adet e-sınav gerçekleştirildi ve bu sınavlara 33 bin 935 aday katıldı."

Adana e-sınav merkezi 2021'de hizmete açılacak

Halis Aygün, ÖSYM Başkanlığınca Ankara, İstanbul ve İzmir'den sonra dördüncü e-sınav merkezi olacak Adana e-sınav merkezi için Çukurova Üniversitesi ile protokol imzalandığını belirterek, "Ankara, İstanbul ve İzmir'de hizmet veren e-sınav merkezlerini, ulaşılabilirliği kolaylaştırmak için, ülkemizin diğer bölgelerine de yayma planı çerçevesinde Adana e-sınav merkezi yapımı çalışmaları devam etmekte olup 2021 yılında hizmete girmesi planlanmaktadır."

Yabancı dilde yeni sınav hazırlığı

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis  Aygün, Türkiye'de uygulanan dört beceride dil sınavların yazılımları ve uygulamaları yabancı menşeili olduğuna dikkati çekti.

ÖSYM Başkanlığı olarak yerli yazılımla dört beceriyi ölçen dil sınavı yapmayı hedeflediklerini bildiren ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, "Bu kapsamda uzmanlarımız tarafından yerli yazılım çalışmalarına da başladık."

Adaylar için sınavlarda çeşitli kolaylıklar getirdiklerini ifade eden ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, tüm sınavlarda 2018' yılına kadar yasak olan ulaşım kartı, ev anahtarı, metal para, tel toka, piercing, başörtüsü için kullanılan her türlü toplu iğnenin serbest olduğunu, ayrıca, 2018'yılına kadar sadece YKS ve KPSS sınavlarında uygulanan nöbetçi nüfus müdürlüğü uygulamasının, kimliğini kaybeden adayların mağduriyetini önlemek için 2019 yılından itibaren tüm basılı sınavları kapsayacak şekilde genişletildiğini hatırlattı.

MEB-EKYS ilk defa uygulandı

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis  Aygün, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullara müdür ve müdür yardımcısı seçmek için ilk defa Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme Sınavı'nın ÖSYM tarafından 2019'yılından itibaren uygulanmaya başlandığını söyledi.

YÖKDİL Sınavı, ÖSYM tarafından yapılmaya başlandı

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, daha önce Yükseköğretim Kurulu koordinasyonunda Anadolu Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi tarafından düzenlenen alana özgü yabancı dil sınavı YÖKDİL'in, İngilizce, Almanca, Fransızca ve Arapça dillerinde 2019'yılından itibaren ÖSYM tarafından uygulanmaya başlandığını dile getirdi.

ÖSYM'nin mobil uygulamaları

ÖSYM tarafından geliştirilen iki yeni mobil uygulamanın adayların ve sınav görevlilerinin kullanımına sunulduğunu dile getiren ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis  Aygün, Mobil Aday İşlemleri Sistemi (ÖSYM-AİS) ve ÖSYM Mobil Görevli İşlemleri Sistemi'nin (ÖSYM-GİS) Google Play Store ve Apple App Store'da erişime açıldığını söyledi.

ÖSYM mobil uygulamalarına e-Devlet şifresiyle erişim kolaylığı sağlandığını söyleyen ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis  Aygün, "Bu yenilikle artık ÖSYM'nin uyguladığı sınavlara başvurmak isteyen ve daha önce AİS'de kaydı olmayan T.C. Kimlik Kartı'na sahip adaylar, başvuru merkezlerine gitmeden ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine kendileri online kayıt yaptırabilecekler ve sınavlara başvuru yapabilecekler."

Ücretli öğretmenlere sınav görevi

ÖSYM sınavlarında görev almak isteyen öğretmenlere ve akademisyenlere büyük kolaylıklar sağlandığını söyleyen ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, şöyle devam etti:

"ÖSYM tarafından düzenlenen sınavlarda görev almak isteyen TC kimlik kartı olan öğretmenler ile akademisyenlerin artık kurumlarına gitmeden gis.osym.gov.tr internet adresinde ve ÖSYM-GİS Mobil uygulamasında bulunan "E-Devlet ile Kayıt Ol" seçeneğiyle Görevli İşlemleri Sistemi'ne kayıt olabilmesi kolaylığı sağlandı. Ayrıca bu kapsamda 2020 yılında okullarda görevli ücretli öğretmenlere de sınavlarda görev verilmeye başlandı."

2,5 milyon adayın girdiği 2020-YKS salgın sürecinde başarılı bir şekilde uygulandı

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, 2 milyon 424 bin 718 aday ile ülkede en çok sayıda adayın katıldığı sınav olan 2020 Yükseköğretim Kurumları Sınavın (2020-YKS), Sağlık Bakanlığı bünyesinde oluşturulan Kovid-19 Bilimsel Danışma Kurulu tarafından hazırlanan "Kovid-19 kapsamında Ulusal Sınavlarda Alınması Gereken Önlemler" başlıklı rehber doğrultusunda, 188 sınav merkezinde sorunsuz bir şekilde başarıyla gerçekleştirildiğini söyledi.

2020-YKS'nin yapıldığı hafta sonu 81 ilde sokağa çıkma yasağı uygulandığını hatırlatan ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, böylelikle adayların rahat ve güvenli bir şekilde sınava girdiklerini söyledi.

Kovid-19 salgın sebebiyle atandıkları sınav merkezinin bulunduğu ilden farklı bir ilde ikamet etmek zorunda kalan ve bu nedenle sınav merkezi değişikliği yapmak isteyen adayların taleplerini de dikkate alan bir çalışma yürüttüklerine söyleyen ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis  Aygün, "Bu kapsamda YKS'ye başvuru yapan 29 bin 603 adayımızın sınav yerleri, talepleri doğrultusunda değiştirildi. Aynı durumdaki 6 bin 250 MSÜ adayının da sınav merkezi değişiklik talepleri yerine getirildi."

Salgın dönemi sınav uygulama rehberi hazırlandı

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, salgın sürecinde sınavların Kovid-19 Bilimsel Danışma Kurulunca hazırlanan "Kovid-19 Kapsamında Ulusal Sınavlarda Alınması Gereken Önlemler" başlıklı rehber doğrultusunda tedbirler alınarak gerçekleştirildiğini belirtti.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis  Aygün, sınavlarda Kovid-19 salgınına karşı koruyucu tedbirleri şöyle sıraladı:

"Geliştirilen yazılımla sınav merkezlerindeki fiziki alanların uygunluğu çerçevesinde, sosyal mesafe gözetilerek binalara ve salonlara seyrek aday ataması yapıldı. 

Sınav binalarının ve salonlarının sınavdan önce detaylı temizliği yapıldı ve dezenfekte edildi. Kovid-19 önlemleri kapsamında adaylara sınav binası girişlerinde görevlilerce maske ve dezenfektan dağıtıldı, isteyen adaylar, kendileri de dezenfektanlarını yanlarında getirebildiler. 

Sınav görevlilerine maske ve dezenfektan ile lateks eldiven de dağıtıldı. Adaylar ve görevliler, kendi maskelerini ve siperliklerini de kullanabildiler. Yığılmayı önlemek ve sosyal mesafeyi korumak için adaylar ve sınav görevlileri dışında hiç kimse okul bahçelerine alınmadı. Adaylar, sınav binalarına girişte ve sınav bitiminde binadan çıkışta sosyal mesafenin korunması için sınav görevlilerince yönlendirildi."

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, "Bugüne kadar yapılan sınavlarda, adaylara ve görevlilere 13 milyon maske, 13 milyon dezenfektan mendil, 1 milyon 800 bin çift eldiven, 69 bin 1 litrelik el dezenfektanı, 42 bin yüz koruyucu siperlik ve 34 bin koruyucu önlük verildi."

Adaylar ve sınav görevlileri için HES kodu zorunluluğu

Sağlık Bakanlığı ile yapılan iş birliği sonucu, sınava başvuran adayların ve sınav görevlilerinin takiplerinin ve kontrollerinin HES kodlarından yapıldığını hatırlatan ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, "HES kodları kullanılarak Kovid-19 tanılı veya Kovid-19 temaslı olduğu belirlenen adaylar, gerekli sağlık ve güvenlik tedbirleri alınarak ayrı salonlarda sınava alınmakta ve bu durumda olan adaylar SMS ile sınavdan önce bilgilendirilmektedir. Bu salonlarda görev alan görevlilere ayrıca yüz koruyucu siperlik ve tek kullanımlık koruyucu önlük verilmektedir."

ÖSYM sınav başvurularında fotoğraf güncellemesini dijital ortama taşıdı

Aday İşlemleri Sistemi AİS'de geliştiren yeni düzenleme ile TC kimlik kartı (Yeni Kimlik Kartı) olan/edinen adayların başvuru merkezlerine gitmeden ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi (AİS) üzerinden fotoğraflarını güncelleyebildiklerini belirten ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, bu yeni uygulamanın özellikle salgın döneminde adaylara çok kolaylık sağladığını söyledi.

KPSS-ÖABT 81 ilde, KPSS-Alan Bilgisi 30 ilde uygulanmaya başlandı

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, önceki yıllarda 17 ilde uygulanan KPSS-ÖABT'nin, bu yıl aday sayıları ve salgın dikkate alınarak 81 ilde uygulanmaya başlandığını belirterek, "Daha önce 17 ilde uygulanan KPSS-Alan Bilgisi 30 ilde uygulanmaya başlandı. 

Ayrıca, sadece Ankara'da uygulanan Adalet Bakanlığı sınavları ile İçişleri Bakanlığı Kaymakamlık sınavları bu yıl pandemi sürecinde 15 ilde gerçekleştirildi."

2020' yılında 44 bin şehit ve gazi yakınına ücretsiz hizmet verildi

ÖSYM'nin sınavlarına başvuruda bulunan gaziler ile şehit ve gazilerin eş ve çocuklarından sınav ücreti, başvuru hizmet ücreti ve yerleştirme ücreti alınmaması kararını 2019 yılından itibaren uygulamaya koyduklarını belirten ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis  Aygün, "2019'yılında 25 bin 761, 2020'yılında 44 bin 700 şehit ve gazi yakınına ÖSYM sınavlarında ücretsiz hizmet verilmiştir."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER