Milyonlarca çalışanı ilgilendiriyor: Asgari prim ödeme gün sayısında değişiklik

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Işıkhan, tüm çalışanları ilgilendiren değişikliği duyurdu. Bakan Işıkhan, sigortalı kişilerin kısa çalışma ödeneğinden daha fazla yararlanabilmesi sebebiyle son üç senesinde gereken asgari prim ödeme gün sayısını 600 günden 450 güne indirdiklerini bildirdi.

Milyonlarca çalışanı ilgilendiriyor: Asgari prim ödeme gün sayısında değişiklik

Milyonlarca çalışanı çok yakından ilgilendiren değişiklik gerçekleşti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, sigortalı kişilerin kısa çalışma ödeneğinden daha fazla yararlanabilmesi için son üç yılında gereken asgari prim ödeme gün sayısını 600 günden 450 güne indirdiklerini duyurdu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, çalışma hayatına ilişkin düzenlemeler içeren kanun teklifiyle ilgili, "İşsizlik Sigortası Fonu kullanılarak uygulanan pasif işgücü piyasası programlarının etkinliğini artırmak için vatandaşlarımızın faydasına olacak adımlar atmaya devam ediyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Işıkhan, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin TBMM Başkanlığına sunulduğunu belirtti.

Açıklamasında, "İşsizlik Sigortası Fonu kullanılarak uygulanan pasif işgücü piyasası programlarının etkinliğini artırmak için vatandaşlarımızın faydasına olacak adımlar atmaya devam ediyoruz." ifadesini kullanan Işıkhan, sigortalıların kısa çalışma ödeneğinden daha fazla yararlanabilmesi için son 3 senesinde gereken asgari prim ödeme gün sayısını 600 günden 450 güne indirileceğini anımsattı.

TEŞVİK BAŞVURU SÜRELERİNDE UZATMA

Teşvik başvuru sürelerinin uzatılacağını aktaran Işıkhan, şu ifadeleri kullandı:

"Nitelikli ve belgeli iş gücü sağlamak için mesleki yeterlilik belgesi olan vatandaşlarımız ile özel politika gerektiren kadın ve gençlerimizin istihdama katılmalarına destek oluyoruz. 31 Aralık 2025 tarihine kadar uygulanmaya devam edecek ve 54 aya kadar faydalanılabilecek teşvik süresi Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın takdirleriyle 31 Aralık 2026 tarihine kadar uzatılabilecek. Böylelikle vatandaşlarımız için oluşabilecek mağduriyetlerin önüne geçiyoruz."

Işıkhan, işçi ve işverenlerin yanında olduklarını ifade ederek, "Kayıtlı istihdamın korunması ve istihdamın artırılması için işverenlerimize destek oluyoruz. Asgari Ücret Desteğini bu sene itibarıyla 700 Türk lirasına çıkarıyoruz." açıklamasında bulundu.

KARAR GAZETESİ 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER