AÇIĞA ALINAN MEMUR SAYISI 66 BİNE ULAŞTI. İŞTE O KURUMLAR!

FETÖ'nün darbe girişimi sonrası birçok kamu kurum ve kuruluşunda 66 bin kamu çalışanı görevden uzaklaştırıldı.

AÇIĞA ALINAN MEMUR SAYISI 66 BİNE ULAŞTI. İŞTE O KURUMLAR!
Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi  sonrası birçok kamu kurum ve kuruluşunda yürütülen çalışmalar kapsamında 66 bin  bin kamu  personeli görevden uzaklaştırıldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı başta  olmak üzere ekonomiyle ilgili kurum ve kuruluşlarda ise 15 Temmuz'dan bugüne  kadar 6 bin 147 personel açığa alındı.
 
 
Başbakanlık, Avrupa Birliği  (AB) Bakanlığı, sağlık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı,  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Diyanet İşleri  Başkanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı,  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Türksat AŞ, ekonomi bakanlığı, Milli eğitim  Bakanlığı (MEB), Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Türkiye İstatistik Kurumu  (TÜİK), Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), Başbakanlık Toplu konut İdaresi  (TOKİ), Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, Tütün ve Alkol  Piyasası Düzenleme Kurumunun (TAPDK) da aralarında bulunduğu birçok kamu kurum ve  kuruluşunda görevden uzaklaştırma işlemi gerçekleştirildi.
 
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığıyla bağlı kurumlarda 673 kişi açığa  alınırken, toplam bin 379 çalışan görevinden  uzaklaştırıldı.
 
Sağlık Bakanlığında  bin 504'ü hekim 5 bin 581 personel  görevinden uzaklaştırıldı.
 
Dışişleri Bakanlığındaki çalışmalar kapsamında 88 kişinin ilişiği  kesildi.
 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile bağlı kurum ve kuruluşlarda  bin 180, Kültür ve Turizm Bakanlığında 110, İçişleri Bakanlığında merkez ve taşra  teşkilatlarında görevli 246 mülki idare amiri, 7 bin 899 emniyet, 614 Jandarma ve  aralarında sahil güvenlik komutanının da bulunduğu 18 sahil güvenlik personeli  olmak üzere 8 bin 777 personel görevden uzaklaştırıldı.
 
Çankaya'daki Başbakanlık Ek Bina'da görevli 257 çalışan açığa alındı.
 
Orman ve Su İşleri Bakanlığında 221 kişi görevinden uzaklaştırıldı.
 
Gümrük ve Ticaret Bakanlığında 184, Maliye Bakanlığında bin 500,  Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunda (BDDK) 86, Enerji ve Tabii Kaynaklar  Bakanlığında 300, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulunda (EPDK) 25, borsa  İstanbul'da (BIST) 51 ve Sermaye Piyasası Kurulunda (SPK) 36 kişi açığa alındı.
 
Gençlik ve spor Bakanlığı ile bağlı kurum ve kuruluşlarda 265 kişi  görevden uzaklaştırıldı.
 
Diyanet İşleri Başkanlığınca, merkez, taşra ve yurt dışı teşkilatında  çeşitli kademelerde görevli bin 112 personel açığa alındı.
 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığında FETÖ ile bağlantılı 97 personel daha  açığa alınırken, bu rakam 167'ye çıktı.
 
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığında görevden uzaklaştırılan  personel sayısı 599'a ulaştı, TOKİ Başkanlığında görevli 22 personel açığa  alındı.
 
MEB'de merkez ve taşra teşkilatında görev yapan FETÖ ile irtibatlı  kamu personeline yönelik çalışma kapsamında 21 bin 738 çalışan açığa alındı, özel  okullarda ise 21 bin 29 personelin çalışma ruhsatı iptal edildi. Böylece MEB'de  özel eğitim kurumları da dahil görevden uzaklaştırılan personel sayısı 42 bin 767  oldu.
 
Milli Savunma Bakanlığınca 262 askeri hakim ve savcı görevden  uzaklaştırıldı.
 
Ankara Üniversitesinde görevli 4 öğretim elemanı ile Bülent Ecevit  Üniversitesinde 20'si öğretim üyesi, 11'i idari personel olmak üzere 31 kişi  açığa alındı.
 
TRT'de 300, RTÜK'te de çeşitli unvanlardaki 29 personel görevlerinden  uzaklaştırıldı.
 
TBMM'de de aralarında TBMM Genel Sekreter Yardımcıları Muhammed  Bozdağ, Kemal Kaya ve Mustafa Tamirci'nin olduğu çok sayıda üst düzey bürokrat  görevden alındı.
 
Kalkınma Bakanlığında açığa alınan personel sayısı 82'ye ulaşırken,  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile bağlı, ilgili ve ilişkili kurumlarında  560, Ekonomi Bakanlığında 15, TÜİK'te 21 ve Sayıştayda 108 personel görevden  uzaklaştırıldı.
 
TÜRKSAT AŞ'de 29 kişinin iş akitleri feshedildi.
 
Hazine Müsteşarlığında 2 genel müdür, bir genel müdür yardımcısı ve 5  daire başkanı dahil 62 kişi açığa alındı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme  Bakanlığı ile bağlı ve ilişkili kurumlarda 529 kişi görevden uzaklaştırıldı.
 
Ekonomiyle ilgili bakanlıklarda görevden alınan kamu çalışanlarının  sayısı 6 bin 147'ye yükseldi.
Güncelleme Tarihi: 29 Temmuz 2016, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER