ANKET ŞİRKETLERİNİN,CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİM SONUÇLARINA YÖNELİK DEĞERLENDİRMELERİ

Türkiye tarihinde ilk kez cumhurbaşkanı halkın oylarıyla belirlenecek. İlk turu 10 Ağustos'ta yapılacak seçim Erdoğan, İhsanoğlu ve Demirtaş arasında geçecek. Seçmen listeleri yarın askıya çıkacak. Adayların propaganda için 30 günü var.

ANKET ŞİRKETLERİNİN,CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİM SONUÇLARINA YÖNELİK DEĞERLENDİRMELERİ

Anketlere göre Erdoğan önde

Cumhurbaşkanlığı seçim süreci başlamadan önce bazı araştırma şirketleri bir dizi anket çalışmasına imza attı. Bu araştırma şirketlerinden ORC, GENAR ve MAK'ın gerçekleştirdikleri anketlerde Recep Tayyip Erdoğan ilk sırada yer aldı. İşte sonuçlar;

ORC: 18 - 21 Haziran tarihleri arasında 32 ilde 3 bin 26 kişiyle görşütü. "Cumhurbaşkanlığı seçiminde oy pusulasında, Recep Tayyip Erdoğan, Ekmeleddin İhsanoğlu ve HDP adayı olursa tercihiniz hangi aday olur?" sorusuna, katılımcıların yüzde 54'ü Erdoğan, yüzde 39.4'ü ihsanoğlu ve yüzde 6.6'sı da HDP adayı dedi.

Genar: 19 - 23 Haziran arasında 1800 kişiyle görüştü. Katılımcıların yüzde 55.2'si Erdoğan, yüzde 35.8'i İhsanoğlu ve yüzde 9'u Demirtaş dedi.

MAK: 20-21-22 Haziran tarihlerinde 22 ilde 8 bin 640 kişiyle görüşüldü. 4 bin 131 kişi Erdoğan , 2 bin 523 kişi İhsanoğlu ve 703 kişi de Selahattin Demirtaş şeklinde yanıt verdi.

Bugün seçim olsa nasıl bir Türkiye manzarası olur?

Pollmark Şirketi tarafından Başbakan Erdoğan'a dün Sabah sunulan ankette ilginç sonuçlar var. 22-27 Haziran tarihleri arasında 5133 kişiyle yüzyüze görüşmelerle yapılan ankette bugün seçim olsa oyunuzu kime verirsiniz sorusu da soruldu. Araştırmada cumhurbaşkanlığı seçimine dair ayrıntılı sonuçlarda yer alıyor. Ankette CHP, MHP bloğunun toplam oyu % 37.9 olarak gözüküyor. Başbakanın masasındaki son ankette rakamlar şöyle...

Bugün seçim olsa oyunuzu kime verirsiniz...

- AK Parti % 51.4

- CHP % 23.9

- MHP % 14.0

- BDP % 7.2

- Diğer % 3.5

AK Parti adayını bu salonda açıklayacak

AK Parti'nin Cumhurbaşkanı adayı bugün ATO Kongre Merkezi'nde saat 11.30'da ilan edilecek. Yaklaşık 4 bin kişinin davet edildiği toplantıya katılacaklar için özel kartlar hazırlandı. Toplantıyı yaklaşık 250 gazeteci takip edecek. Ak Parti daha sonra Erdoğan ve TBMM Başkanı Cemil çiçek hariç 311 imzayla adayını TBMM Başkanlığı'na bildirecek.

Listeler yarın askıda

Cumhurbaşkanı adaylığı için önceki gün başlayan başvurular, 3 Temmuz Perşembe saat 17.00'ye kadar yapılabilecek. Muhtarlık bölgesi askı listeleri ile 2 Temmuz'da yani yarın askıya çıkacak, yurtdışı seçmen listesi de aynı tarihte YSK internet sitesinde ilan edilecek. Oylarını yazlıkta kullanmak isteyenlerin, listeler askıya çıkmadan 2 Temmuz'a kadar ikametgah adreslerini tatil yaptıkları yere aktarmaları gerekecek. Cumhurbaşkanı kesin aday listesi 11 Temmuz'da Resmi Gazete'de yayınlanacak ve propaganda dönemi başlayacak. Fotoğraflı oy pusulasının sıralaması için YSK'da 14 Temmuz'da kura çekilecek. Adayların propaganda için 30 günü var. Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, "Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızı Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde demokratik haklarını kullanmak için sandık başına gitmeye davet ediyorum" dedi. İşler ayrıca 54 ülkede ve 103 ayrı temsilcilikte sandık kurulacağını bildirdi.

kaynak: Vatan
Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2014, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER