GAZETECİLER ÖZGÜRLÜK İÇİN YÜRÜYOR

Türkiye Gazeteciler Sendikası tarafından oluşturulan “Gazetecilere Özgürlük Platformu” yaptığı toplantıda gözaltına alınan ve tutuklanan gazetecilere destek vermek amacıyla 13 Mart 2011 Pazar günü Taksim’de yürüyüş kararı aldılar. Toplantı sonrası yapılan açıklamayla alınan kararlar kamuoyu ile paylaşıldı.

GAZETECİLER ÖZGÜRLÜK İÇİN YÜRÜYOR
1) Gazetecilere Özgürlük Platformu’nu oluşturan örgütlerin temsilcileri, 8 Mart 2011 tarihinde, Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Merkezi’nde toplanarak, son haftalarda gözaltına alınan ve tutuklanan gazetecilerle ilgili gelişmeleri değerlendirdiler ve medya üzerindeki baskıların nedenlerini tüm ayrıntılarıyla görüştüler.
     Platform üyeleri, genel itibarıyla herkesi ürküten bir tabloyla karşı karşıya kalındığı konusunda görüş birliğine vardılar. Sadece gazetecilerin kendi özgürlüklerini değil, tümüyle halkın haber alma özgürlüğünü engelleyen genel bir sorunla karşı karşıya olunduğu görüşünde birleşen Platform üyeleri, bu sorunun hem kanunlardan hem de uygulamadan kaynaklandığına işaret ettiler.
     Gazetecilere Özgürlük Platformu’nu oluşturan meslek örgütleri, bundan önce olduğu gibi bundan sonra da gazeteciler ve yayın kuruluşları arasındaki fikir ayrılıklarını ön plana çıkarmadan, tüm gazeteciler ve yayın kuruluşları için ayrımsız özgürlük talep etme kararlılığında olduklarını teyit ettiler. Özgürlüklerin tüm gazeteciler için esas olduğunu kabul eden Platform üyeleri, bunu sadece gazetecilere bir ayrıcalık olarak değil, halkın haber alma özgürlüğünün bir aracı olarak talep ettiklerini vurguladılar.
     2) Gazetecilere Özgürlük Platformu, cezaevlerinde 10’u kadın olmak üzere toplam sayıları 68’e ulaşan gazetecilerin bir an önce özgürlüklerine kavuşmasını talep etmektedir. Türk Ceza Kanunu’nda başta “gizliliğin ihlali”, “adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs”, gazetecilik faaliyeti dolayısıyla belge ve bilgi bulundurma gibi hükümler olmak üzere basın ve ifade özgürlüğünü kısıtlayan tüm maddelerde değişiklik yapılmasını istemektedir.
     Platform üyeleri, cezaevlerindeki gazetecilere yönelik suçlamalara dayanak oluşturan Terörle Mücadele Kanunu’nun özellikle “terör örgütü propagandası” ve “terörle mücadele edenlerin hedef gösterilmesi” ile ilgili hükümlerinin değiştirilmesini talep etmektedir.
     Gazetecilere Özgürlük Platformu, ayrıca internet sitelerine, sosyal bloglara erişimin engellenmesine; haberleşme özgürlüğünün ihlali anlamına gelen telefon dinlemesine ve her türlü iletişimin izlenmesine olanak sağlayan yasa maddelerinin mutlak surette değiştirilmesini talep etmektedir.
     Gazetecilere Özgürlük Platformu, bütün bu yasal düzenlemeler için yasa tasarıları hazırlanırken gazeteci meslek örgütlerinin görüşlerinin alınmasını dilemektedir.
     3) Gazetecilere Özgürlük Platformu, bu temel talepler doğrultusunda, kurulduğu günden bu yana sürdürdüğü ayrımsız, herkes için, her fikirdeki gazeteci ve medya kuruluşu için özgürlük amacıyla etkinliklerini sürdürecek; yargılanan gazetecilerin duruşmalarını izlemeye devam edecek, cezaevlerindeki gazetecilerin ziyaret edilmesini gündeminde tutacaktır.
     4) Gazetecilere Özgürlük Platformu; cezaevlerindeki gazetecilerin en kısa sürede özgürlüğüne kavuşması; ceza kanunlarında, ceza muhakemesi usul kanunlarında, Terörle Mücadele Kanununda, iletişim özgürlüğünü engelleyen diğer kanunlarda değişiklik yapılması talebiyle şu etkinliklerin gerçekleştirilmesini kararlaştırdı:
     - 13 Mart 2011 Pazar günü saat 12.00’de İstanbul’da Galatasaray Meydanı’nda buluşulacak ve Taksim Meydanı’na kadar yürüyüşün ardından basın açıklaması yapılacak.
     - 20 Mart 2011 Pazar günü Ankara’da basın açıklaması düzenlenecek.
     - 13-20 Mart 2011 tarihleri arasındaki günlerde bir hafta boyunca yerel düzeyde faaliyet gösteren gazeteci cemiyetleri tarafından her gün farklı illerde olmak üzere basın açıklamaları yapılacak.
     - Tüm köşe yazarlarının, gazetecilere özgürlük ve yasalarda değişiklik talebini desteklemeleri, cezaevlerinde bulunan ya da tutuksuz olarak yargılanan tüm gazetecilerle dayanışmalarını göstermeleri amacıyla, Gazetecilere Özgürlük Platformu’nun ortak sloganı olan “Özgür basın varsa, özgür toplum vardır” vinyetini uygun gördükleri günlerde köşelerinde kullanmalarını diliyoruz.
     - Ayrıca yasa değişiklikleriyle ilgili taleplerin, sorunların, cezaevlerindeki gazetecilerin durumlarının anlatılması amacıyla Cumhurbaşkanı, Başbakan ve basından sorumlu Devlet Bakanından randevu talep edilecek.
     5) Gazetecilere Özgürlük Platformu, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde İstanbul’da “Gazetecilere Özgürlük Kongresi” toplanmasıyla ilgili olarak daha önce almış olduğu karar çerçevesinde hazırlıklarını sürdürmektedir. Ulusal ve uluslararası düzeyde basın meslek örgütlerinden ve yayın kuruluşlarından geniş bir katılımla gerçekleştirilecek bu kongreye, hakkında dava açılmış tüm meslektaşlarımızı avukatlarıyla birlikte katılmaya şimdiden çağırıyoruz.
     6) Gazetecilere Özgürlük Platformu üyeleri, 20 Mart 2011 tarihinden sonra yeniden bir araya gelerek, gelişmeleri değerlendirecek ve görüşlerini kamuoyuyla paylaşacaktır.

     GAZETECİLERE ÖZGÜRLÜK PLATFORMU:
 
     Avrupa Gazeteciler Birliği (AEJ) Türkiye Temsilciliği, Basın Enstitüsü Derneği – IPI Ulusal Komite (BED-IPI), Basın Konseyi, Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD), Diplomasi Muhabirleri Derneği (DMD), Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD), Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD), Gazete Sahipleri Derneği, Gazeteciler Cemiyeti (Ankara), Gazeteciler Cemiyetleri Basın Vakfı, Haber-Sen, İletişim Araştırmaları Derneği (İLAD), İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC), Kültür Turizm ve Cevre Gazetecileri Derneği (KÜLTÜRÇEV), Parlamento Muhabirleri Derneği (PMD), Profesyonel Haber Kameramanları Derneği (PHKD), Eğitim ve Sağlık Muhabirleri Derneği (ESAM), Turizm Çevre ve Kent Gazetecileri Derneği (TURÇEV), Türkiye Foto Muhabirleri Derneği (TFMD), Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF), Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD), Türkiye Yayıncılar Birliği (TYB), Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS), Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı (UMAG).
     Adıyaman Gazeteciler Cemiyeti, Afyonkarahisar Gazeteciler Cemiyeti, Aksaray Gazeteciler ve Yazarlar Cemiyeti, Alanya Gazeteciler Cemiyeti, Anadolu Spor Gazetecileri Derneği, Antakya Gazeteciler Cemiyeti, Antalya Gazeteciler Cemiyeti, Artvin Gazeteciler Cemiyeti, Aydın Gazeteciler Cemiyeti, Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti, Bartın Gazeteciler Cemiyeti, Batman Gazeteciler ve Yayıncılar Cemiyeti, Bayburt Gazeteciler Cemiyeti, Bolu Gazeteciler Cemiyeti, Burdur Gazeteciler Cemiyeti, Bursa Gazeteciler Cemiyeti, Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık Muhabirleri Derneği, Çanakkale Gazeteciler Cemiyeti, Çorum Gazeteciler Cemiyeti, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti, Denizli Gazeteciler Cemiyeti, Doğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti, Düzce Gazeteciler Cemiyeti, Edirne Gazeteciler Cemiyeti, Eskişehir Gazeteciler Cemiyeti, Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyeti, Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti, Giresun Gazeteciler Cemiyeti, Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti, Isparta Gazeteciler Cemiyeti, İskenderun Gazeteciler Cemiyeti, Karabük Gazeteciler Cemiyeti, Karaelmas Gazeteciler Derneği, Karaman Gazeteciler Cemiyeti, Kars Kuzeydoğu Gazeteciler Derneği, Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti, Kayseri Gazeteciler Cemiyeti, Kırıkkale Müstakil Gazeteciler Derneği, Kırşehir Gazeteciler Cemiyeti, Kilis Gazeteciler Cemiyeti, Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti, Konya Gazeteciler Cemiyeti, Kütahya Gazeteciler Cemiyeti, Malatya Gazeteciler Cemiyeti, Manisa Gazeteciler Cemiyeti, Mersin Gazeteciler Cemiyeti, Muğla Gazeteciler Cemiyeti, Nevşehir Gazeteciler Cemiyeti, Niğde Gazeteciler Cemiyeti, Ordu Gazeteciler Cemiyeti, Osmaniye Gazeteciler Cemiyeti, Radyo ve Televizyon Gazetecileri Derneği, Sakarya Gazeteciler Cemiyeti, Samsun 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti, Sinop Gazeteciler Cemiyeti, Sivas Gazeteciler Cemiyeti, Şanlıurfa GAP Gazeteciler Cemiyeti, Tokat Gazeteciler Cemiyeti, Trabzon Gazeteciler Cemiyeti, Trakya Gazeteciler Cemiyeti, Tunceli Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Haber Kameramanları Derneği, Uşak Faal Gazeteciler Derneği, Yalova Gazeteciler Cemiyeti, Yozgat Gazeteciler ve Yazarlar Derneği, Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti.

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER