ÖSYM'nin polisi varsa liselinin facebook'u var

ÖSYM, YGS'de 'şifre hatası'yla ilgili kaplumbağa hızıyla ve çelişkili açıklamalar yaparken, liselilerin öfkesi facebook'ta hızla yayılıyor.

ÖSYM'nin polisi varsa liselinin facebook'u var
Yükseköğretime Geçiş Sınavı’ndaki (YGS) şifreli kitapçık skandalının ardından ÖSYM Başkanı Ali Demir’in öğrencilere yolladığı mektupta “Sehven şifreleme yapılmıştır” sözleri yeni liseli eylemlerinin işaret düdüğü oldu. İstanbul’da Liseli Genç Umut, Emek Gençliği, Gençlik Muhalefeti üyesi öğrenciler ve facebook’ta bir araya gelen binlerce liseli önceki gün Taksim’de buluştu ve boykot yaptı. 

Taksim’deki eylemi Liseli Genç Umut isimli grup ve facebook üzerinden bir araya gelen öğrenciler organize etti. Liseli Genç Umut, 1 hafta önce ‘Şifreyi yemiyoruz boykota gidiyoruz” sloganıyla harekete geçti. “Şifrecilerin şifrelerini kırmaya Taksim’e gidiyoruz” diyen liselilerle birlikte Emek Gençliği, Öğrenci Muhalefeti gibi gruplardaki gençler de bir araya geldi. Onlara facebook üzerinde buluşan yüzlerce bağımsız öğrenci eklendi. Eğitim Sen, Halkevleri, Öğrenci Kollektifleri de liselilere destek verdi. Hatta kimi gençlerin aileleri de yanlarındaydı. Gösteride ‘Şifreli sınavlar iptaledilsin’, ‘ÖSYM Başkanı istifa etsin’, ‘Boşuna mı dirsek çürütüyoruz’ sloganları atıldı. 

‘Polis barikat kurmuş’ 
Liseli Genç Umut’tan Çağla Ural: Okullarda 12. sınıflar yüzde 99 oranında boykota katıldı. Kimi okullarda arkadaşları çıkarmadılar, kimilerinin öğrenci numaralarını alıp hakkınızda işlem başlatırız giderseniz diye tehdit ettiler, polisin barikat kurduğu okullar bile olmuş. Kimse bu kadar liseliyi burada görmemiştir. Siz tatmin olduysanız biz tatmin olmuyoruz. Geleceğimizi elimizden çalmalarına izin vermiyoruz. ÖSYM Başkanı Ali Demir istifa edene kadar mücadelemiz sürecek. Esas olarak da sınavsız üniversite hakkımızı istiyoruz. 

‘Sınıf sınıf dolaştık’ 
Liseli Genç Umut grubu üyelerinden Güner Akın Lisesi 12. sınıf öğrencisi Hasan Mert Kaynar: Bizim geleceğimizi belirleyen bir süreç. Ailelerimiz borç alarak bizi dershaneye gönderiyor. Bazılarıysa organize bir şekilde kopya çekiyor. Buna karşı çıkmak için bir araya geldik. Böyle bir eylem olacağından haberdardık. Sınıf sınıf gezdik. Tüm arkadaşlarımıza sorduk. Okulun yüzde 75’i derselere girmedi. Öğretmenler de destek verdi bize. Hiçbir zorlukla karşılaşmadık. Okula hiçbir şekilde uğramadık. Taksim’de buluştuk. 

‘Azarlayan da hak verdi’ 
Öğrenci Muhalefeti’nden Caner C: Eğitim-Sen’li öğretmenler haricindeki tüm öğretmenler bugüne kasten sınav koydular. Ancak Türkiye’nin alışık olmadığı bir ses çıkardık.
Emeklerimiz çalındı. Şimdi geçiştirmek için mektup yolluyorlar. Senelerdir hayatım bu sınava endeksli. Ailemle, kız arkadaşımla ilişkilerim ve bir sürü şey tek bir noktaya kilitli. Sonra birileri gelip şifre ile öne geçiyor. Bu noktadan sonra biri gelip ‘Ne yapıyorsun, eyleme katılma’ dese de bir anlam ifade etmez. ‘Ne yapıyorsun?’ diye azarlayanların bile bana hak verdiğini görüyorum. Kimsenin tahammülü kalmadı artık. 

‘Öğretmenlerden tehdit’ 
Kurtuluş Lisesi 12. sınıf öğrencisi Murat Yıldırım: Genç Umut’çuyum ben de. Facebook üzerinden bir grup kurduk. Buradan arkadaşlarımızla iletişim sağladık. Geçen çarşamba ve pazar günleri benzer bir eylem yapmıştık. Ancak bu sefer daha büyük oldu. Geniş bir kitleye yayıldı. Birçok okulda, arkadaşlarımız okuldan toplu çıkış yapmak isterken engellendi. Ben okula hiç gitmedim, bu yüzden engele maruz kalmadım. Fakat okul yönetimi 9 ve 10. sınıfları dolaşıp, ‘Böyle olaylara karışmayın, soruşturma başlatılır hakkınızda’ diye tehditler savurmuşlar. O gün bizim hakkımızda da soruşturma başlatılacağını söylemişler. Pazartesi okula gittiğimizde ne olacağını öğrenebileceğiz. 

‘Dershaneye de ulaştık’ 
Mehmet Pisat Lisesi 11. sınıf öğrencisi Nurcan Seven: Arkadaşlarımızla görev paylaşım yaptık. Ben 11’lerle ilgileniyordum. Dershanedeki arkadaşlarla da haberleştim. Bazılarının kendi okullarda böyle bir organizasyon yoktu. Kendi okulumda da sınıfları gezdik, çağrı yaptık. Hepsi eyleme katılacağını söylemedi ancak en azından o gün okula gitmedi. Okul yöneticilerine haber verdik. ‘Biz sizi yok yazarız, istiyorsanız gidin’ dediler. Tehdit etmediler. Kısmen de olsa destek oldular.


Polis öğrencileri kargatulumba gözaltına aldı
İstanbul Taksim’de DEV-LİS üyesi 6 kişi YGS’yi protesto için kendilerini birbirlerine zincirledi. Polis, trafiği kesip ‘ÖS’YEME bizi, çözdük şifrenizi’ afişi açan götericileri zor kullanarak ve demir kesme makaslarıyla zincirlerini kestikten sonra gözaltına aldı. Ankara Yüksel Caddesi’nde toplanıp AKP İl Binası’na yürüyen protestocu liseliler, barikat kuran polise yumurta attı. Aydın’da ‘ÖSYM’ye bir fırça da sen at’ eyleminde siyaha boyanan Ö, S,Y ve M harflerini 7’den 70’e pek çok kişi fırçalayarak temizledi


Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER