SINAVLARDA ATARAK TUTTURMA DEVRİ BİTİYOR

Sık sık eleştirilere neden olan çoktan seçmeli (çok şıklı) test usulü sınav sistemi 2015'te yerini 'yazılı' sınava bırakacak.

SINAVLARDA ATARAK TUTTURMA DEVRİ BİTİYOR
Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) geçtiğimiz günlerde Tıpta Uzmanlık Sınavı'nı (TUS) 'Yazılı Teknik' ile yapacağını açıklamıştı.
 
Bu sınavın nasıl yapılacağına ilişkin ayrıntılar da netleşmeye başladı.
 
Yazılı sınavda soruların iki yöntemi olacak.Kısa cevaplı sorular:
 
Cevabı tek kelime, tek bir sayı, tarih veya bir cümle ile oluşturulabilecek.
 
Cevabı sınırlandırılmış açık uçlu sorular:
 
Adaydan, verilen sınırlamalara uygun cevap yazması beklenecek. “Sebep sonuç ilişkisini açıklayın”, “ilgili hipotezi oluşturun”, “yöntem ve süreçleri belirtin” gibi cevabın niteliği, uzunluğu veya organizasyonu ile ilgili olabilecek.
 
Bu sorularda dereceli puanlama anahtarı kullanılacak.
 
Cevaplar daha önce sınav uzmanları tarafından hazırlanan 'dereceli puanlama anahtarı' ile karşılaştırılarak değerlendirme güvenilir yapılacak.
 
Sınavdan sonra adayların cevap kağıtları bilgisayar ortamına taranacak.
 
İsmi, numarası ya da adaya ilişkin hiçbir bilginin olmadığı cevap alanları ÖSYM tarafından seçilen alanın uzmanları ÖSYM'nin güvenli bilgisayar ağın üzerinde değerlendirilecek.
 
Her cevap kağıdını birbirinden habersiz iki uzman değerlendirecek. İki uzmanındeğerlendirmesinde puan farkı oluşursa bu kez aynı cevap alanı Üst Hakemegönderilecek. 
 
ÖSYM yetkilileri, gelecek yıldan itibaren yazılı sınav tekniğini bazı sorularda Üniversiteye Giriş Sınavı YGS ve LYS'de uygulanması için çalışmalar yaptıklarını ancak şuan için alınmış bir kararın olmadığını söyledi.
Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2015, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER