YÜCE DİVAN OYLAMASINDA KAYIP EVRAK SKANDALI

17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasında yer alan 4 eski bakan AKP’lilerin oyları ile Yüce Divan’dan kurtulurken şok bir skandal ortaya çıktı.

YÜCE DİVAN OYLAMASINDA KAYIP EVRAK SKANDALI
CHP’li Özgündüz “Bu evraklarda ne vardı? Kimlerle ilgili iddialar vardı? Soruşturmayı yürüten esas savcılar görevden alındıktan sonra atanan özel savcılar mı bu evrakları yok etti? Neden araştırılmadı” diye sordu.
 
Meclis Genel Kurulu, AKP’li milletvekillerinin oyları ile eski bakanların Yüce Divan’a sevkine ilişkin muhalefet önergelerini reddederken, eski bakanlarla ilgili Meclis Soruşturma Komisyonu raporunda şok bir detay ortaya çıktı.
 
Raporda, İstanbul ve Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılıkları’nın soruşturma dosyalarına ilişkin incelemesinde, Meclis’e gönderilen 10 numaralı klasörde 182 sayfalık evrakın kayıp olduğu belirtildi.
 
KİM YOK ETTİ
 
Raporda, 10 numaralı klasörün sıra numarasının 1 ile başlayıp, 575 ile bittiği, ancak 324 sıra numarası ile 506 sıra numarası arasında herhangi bir evrakın bulunmadığı tespiti yer aldı.
 
CHP İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz, “182 sayfa Meclis'e gönderilen klasörlerde yok. Bu evraklarda ne vardı, kimlerle ilgili iddialar vardı? Komisyon, raporundaki bu tespite rağmen niye kayıp evrakları araştırmadı? Bu evrakları kim yok etti? Soruşturmayı yürüten esas savcılar görevden alındıktan sonra atanan özel savcılar mı bu evrakları yok etti” dedi.
 
FEZLEKE ÜST YAZISI DA KAYIP
 
Özgündüz, rapordaki kayıp evrak tespiti dışında başka bir evrak kaybına da dikkat çekti.
 
Özgündüz, Meclis Genel Kurulu’nda okunmayan ve komisyon üyelerine dağıtılmayan 4.5 sayfalık fezleke üst yazısının da kayıp olduğunu söyledi.
 
Özgündüz şöyle konuştu: “4.5 sayfalık fezleke üst yazısında eski bakan Muammer Güler’in tanıklıktan çekilme başvurusu, sonucu ve savcının Yargıtay kararlarına atıfla bu başvuruyu reddine ilişkin bölümler vardı.
 
HUKUKTAN SÖZ EDİLEMEZ
 
Fezleke üst yazısını hazırlayan savcı da son kararnamelerle düz savcı yapıldı.
 
Hazırladığı fezleke üst yazısı nedeniyle mi düz savcı olarak atandı. Fezleke üst yazısı, Meclis’e geldi. Ya Komisyon Başkanı Hakkı Köylü aldı, sakladı ya da Meclis Başkanlığı’na ilk geldiğinde yok edildi. Bu yazıyı kim yok etti. Cumhuriyet tarihinin en büyük yolsuzluk iddiaları ile ilgili dosyada bu kadar evrak kayboluyorsa hukuk devletinden nasıl söz edeceğiz.”
 
Özgündüz, kayıp evrakla ilgili savcılık nezdinde İstanbul’da araştırma yapacağını
belirtti.
 
“AYETTEN SONRA OYUNU DA SALLADI”
 
egemenbagisoy.jpgGizli yapılması gereken oylamada birçok AKP’li vekil kabine girmeden oy kullandı. Birçok vekil ise kabine sadece ellerinde kalan pulları bırakmak için uğradı.
 
Oy kullanmada en ilginç kare Egemen Bağış’ın oyunu kullanırken yaşandı. Bağış oyunu kupaya atmadı adeta fırlattı.
 
Bu hareketi Kur’an-ı Kerim ayetleriyle dalga geçtiği ‘Bakara makara’ konuşmasını hatırlattı. Vatandaşlar, sosyal medyada alay konusu yaptıkları Bağış’a “Ayetten sonra oyu da salladı” tepkileri yöneltti.
 
 
 
İŞTE OYLAMA TABLOSU
 
tablo-046.jpg
 
Bugün Gazetesi
Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2015, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER