Protestolara ‘destek’ vermişti: Ödüllü aktris serbest

İran’da aylardır süren ateşli protestolarla ilgili sosyal medya hesabından paylaşım yapan ünlü aktris Taraneh Alidoosti, üç hafta hapis yattıktan sonra serbest bırakıldı.

Protestolara ‘destek’ vermişti: Ödüllü aktris serbest

Oscar ödüllü aktris Taraneh Alidoosti, protestolar sırasında tutuklanan Muhsin Şekari’nin idam edilmesinin ardından uluslararası kuruluşların harekete geçmemesini "insanlık için bir utanç" olarak nitelendirdiği bir paylaşım yaptıktan sonra neredeyse üç hafta tutuklu kalmıştı.

İran merkezli haber ajansı ISNA, 38 yaşındaki Alidoosti'nin kefaletle serbest bırakıldığını bildirirken, annesi Nadere Hakimelahi sosyal medya hesabından yaptığı bir paylaşımla kızının serbest bırakılacağını belirtti. Aktris, "yalan yaymak" ve hükümet karşıtı protestoları desteklemekten tutuklanmıştı.

ALENEN ELEŞTİRDİ

22 yaşındaki Mahsa Amini'nin polis nezaretinde ölümüyle tetiklenen ve ülke yönetimine karşı yaygın protestolara dönüşen olaylarla ilgili, Alidoosti, hesabı devre dışı bırakılmadan önce Instagram'da protestoları destekleyen en az üç paylaşım yaparak, kolluk kuvvetlerinin muhalefete yönelik şiddetli baskısını alenen eleştirdi.

‘HAREKETE GEÇMEYEN HER KURULUŞ…’

Aktris, sosyal medya hesabından herkese açık bir gönderide, "Adı Muhsin Şekari’ydi. Bu kan dökülmesini izleyen ve harekete geçmeyen her uluslararası kuruluş, insanlık için bir yüzkarasıdır" yazan bir pankart kaldırıyordu. 

Karar Gazetesi

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2023, 18:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER