GREV"Cİ MEMURA MÜJDE: MAHKEME GREVE KATILAN MEMURA VERİLEN AYLIKTAN KESME CEZASINI REDDETTİ

Toplu İş Sözleşmesi hakkını kullanmak için bir günlük greve katılan Tarım Orkam-Sen Balıkesir Şube Yöneticisi Bülent Coşar’a Edremit Tarım İlçe Müdürlüğü’nce verilen aylıktan kesme cezası yargıdan döndü. Mahkeme, memurun bir gün işe gitmemesini, sendikal faaliyet kapsamında değerlendirerek, verilen aylıktan kesme cezasının iptaline karar verdi.

GREV"Cİ MEMURA MÜJDE: MAHKEME GREVE KATILAN MEMURA VERİLEN AYLIKTAN KESME CEZASINI REDDETTİ
Toplu İş Sözleşmesi(TİS) hakkını kullanmak için bir günlük greve katılan KESK’e bağlı Tarım Orman-Sen Balıkesir Şube Yöneticisi Bülent Coşar’a Edremit Tarım İlçe Müdürlüğü’nce verilen aylıktan kesme cezası yargıdan döndü. Mahkeme, memurun bir gün işe gitmemesini, sendikal faaliyet kapsamında değerlendirerek, verilen aylıktan kesme cezasının iptaline karar verdi.
Balıkesir İdare Mahkemesi, “grevci memurları” sevindirecek bir karara imza attı.

Mahkeme, 25 Kasım 2009’da TİS hakkını kullanmak için bir günlük greve katılan Coşar’a Edremit Tarım İlçe Müdürlüğünce maaşının 20’de 1’i oranında verilen aylıktan kesme cezasının iptaline ve memurun maaşından yapılan kesintinin faiziyle birlikte geri ödenmesine karar verdi. Mahkeme kararında, sendika yöneticisi olan davacının sendikal faaliyet kapsamında göreve gelmemesi filinin mazeret olarak kabulünün gerektiği ve dolayısıyla özürsüz olarak göreve gelmemek fiilinin kesinleşmediği belirtildi. Karada ayrıca, “Bu durumda, disiplin suçu teşkil etmeyen eylem nedeniyle davacı hakkında tesis olunan işlemde hukuka uyarlılık bulunmadığı sonucuna varılmıştır” denildi


Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER