Şiddetten Kaçınmayı Değil Tedavi Etmeyi İstiyoruz

Önceki gün Taksim Eğitim Araştırma Hastanesi’nde görev yapan 3 Asistan Hekim hasta yakınlarının sözlü ve fiziki saldırısına uğramaları üzerine İstanbul Tabip Odası konuya ilişkin hastane önünde bir basın açıklaması düzenledi.

Şiddetten Kaçınmayı Değil Tedavi Etmeyi İstiyoruz
 Aynı hastanede geçtiğimiz günlerde gebe bir hekimin muayene sırasında karnına tekme atılmış, acil serviste bir hekimin kafasına defibrilatör bir diğerine serum şişesi fırlatılmış, bir başka hekim  kalp masajı yaptığı sırada silahlı saldırıya uğramıştı.

Son olarak Taksim İlkyardım Hastanesi’nde 23 Mart 2011 tarihinde bu saldırılara bir yenisi daha eklenmiştir. Yoğun bakım tedavisi süren bir hastanın yaşamını yitirmesi üzerine hasta yakınları tedavi süreçlerindeki tüm hekimleri ölümle tehdit etmişlerdir.

Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesinde öğle tatilinde hekim ve sağlık çalışanları katılımı ile şiddet ile karşılaşma özellikleri, önleme ve koruma çalışmaları üzerine geniş katılımlı bir toplantı gerçekleştirilmiştir. Toplantı sonrasında koruma ve önleme çalışmaları hakkında Başhekim ile görüşme sağlanamamıştır. 
Basın açıklamasına;  İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Taner Gören, Yönetim Kurulu Üyeleri Dr. Lale Tırtıl ve Dr. Ali Özyurt katılmıştır.

İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Taner Gören yaptığı konuşmada, uygulanan yanlış sağlık politikalarının bedelini hekimlerin ödediğini ve kimsenin bunu yapmaya hakkı olmadığını ifade etti.

Prof. Dr. Taner Gören, sağlık hizmetlerine kolay ulaşmanın o hizmetin nitelikli olması anlamına gelmediğini belirterek uygulanan bu çarpık düzenlemelerin hekim ve hastayı karşı karşıya getirdiğini sistemden kaynaklı hataların hekime şiddet olarak döndüğünü ve İstanbul Tabip Odası olarak buna izin vermeyeceklerini söyledi.

Hazırlanan basın açıklaması As. Dr. Fatoş Turgut tarafından okundu. Açıklamada Taksim Eğitim Araştırma Hastanesi’nde gerçekleşen şiddet olaylarına değinilirken şiddete uğrama kaygısıyla iyi hekimlik yapılamayacağı belirtilerek sağlıkta eşitsizliklerin, hastanelerdeki izdihamların, sağlık çalışanlarının kesintisiz, uzun saatler çalışarak yorgun ve tahammülsüz olmasının ve sağlık ortamında ki başarısız uygulamaların sorumlusunun Sağlık Bakanı olduğu vurgulandı. Sağlık Bakanı bir gün geçirmek üzere korumasız olarak Taksim Eğitim Araştırma Hastanesi’ne davet edildi.

Açıklamada son olarak sağlık ortamında hekimlere karşı hürmetsiz söylemlerin sorumlusunun Başbakan olduğu da belirtilerek, Cumhurbaşkanı’ndan hastane başhekimlerine kadar tüm yetkililer görevlerini yapmaya çağrıldı.
Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER