Akılalmaz yöntemle SGK’yı 63 milyon TL dolandırdılar: Aralarında 29 doktor var

İstanbul'da, bazı göz hastanelerinin önüne stant kurduktan sonra gelen hastalara ‘Göz tansiyonunu ölçeceğiz’ diyen ve aralarında 29 doktor, 2 de hastane yöneticisinin olduğu çete yakalandı. Çetenin, hastaların bilgisini aldıktan sonra ameliyat olmuş gibi gösterdiği ve SGK’yı 63 milyon TL zarara uğrattığı ortaya çıktı.

Akılalmaz yöntemle SGK’yı 63 milyon TL dolandırdılar: Aralarında 29 doktor var

İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde "nitelikli dolandırıcılık ve resmi belgede sahtecilik" suçlarına yönelik çalışma yaptı.

Bazı göz hastanelerinin önüne konulan stantlarda ücretsiz göz tansiyonu ölçme bahanesiyle vatandaşların kimlik bilgilerinin temin edildiğini belirleyen ekipler, elde edilen bu bilgilerle hastanede göz ameliyatı yapılmış gibi gösterildiğini tespit etti.

KAMUYA 63 MİLYON TL ZARAR

Ekipler, bu yöntemle kayıt oluşturup ameliyat masraflarının SGK'ya fatura edilerek kurumun yaklaşık 63 milyon lira zarara uğratıldığını belirledi. Çalışmalarını tamamlayan ekipler, aralarında doktor ve hastane yöneticilerinin de olduğu 40 şüphelinin yakalanmasına yönelik İstanbul merkezli 5 ilde eş zamanlı operasyon düzenledi.

Operasyonda 28 şüpheli yakalanırken zanlılardan 3'ünün yurt dışında olduğu tespit edildi.

Gözaltına alınan şüpheliler, emniyette götürülürken adreslerinde bulunamayan 9 zanlının yakalanmasına yönelik çalışmaların sürdüğü öğrenildi. 

Karar Gazetesi 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER