Hoca farkını devlet ödeyecek

Torba Yasa'ya konulan geçici bir madde ile üniversite hastanelerindeki öğretim üyelerinin özel muayane bedelini devlet ödeyecek. Bu kapsamda üniversite hastanelerine toplam 447 milyon TL tutarında destek sağlanacak.

Hoca farkını devlet ödeyecek

Sağlık Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanı Memet Atasever, Torba Yasa'ya konulan geçici bir madde ile üniversite hastanelerinde ''özel muayene'' farkının ortadan kaldırıldığını anımsatarak, vatandaşların ve hekimlerin mağdur olmaması için yeni bir düzenleme getirilerek, üniversite hastanelerinde öğretim üyelerine özel muayene olunduğunda bunun bedelinin devlet tarafından ödeneceğini söyledi. 

Söz konusu yasada yapılan düzenleme ile öğretim üyelerinin özel muayene ücretlerinin kaldırılması sonucu üniversite hastanelerindeki gelir kaybının, devlet tarafından verilecek maddi destekle telafi edilmesinin amaçlandığını anlatan Atasever, ''Hizmet geliri kaydı yapılmak suretiyle eskiden vatandaşın cebinden ödediği hoca farkı, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) üzerinden devlet tarafından üniversitelere verilecek'' diye konuştu. Atasever, Torba Yasa'ya konulan geçici madde ile üniversitelere yapılacak tam gün desteğinin ''447 milyon TL'' olarak tespit edildiğini ifade etti. 

 

''İLK ÜÇ AYDA 111 MİLYON 750 BİN TL ÖDENECEK'' 

Uygulamanın nasıl yapılacağına ilişkin bilgi veren Atasever, şunları kaydetti: ''Söz konusu düzenlemeye göre üniversite hastanelerine asgari 2010 yılında gerçekleşen toplam gelirlerinin yüzde 10 veya 2010 yılı mesai dışı gelirlerinin deflatör kadar artırılmış tutarı, 2011 yılında her ayın en geç 15'ine kadar eşit taksitler halinde ödenecek. SGK tarafından yapılacak söz konusu hazine yardımları hizmet geliri olarak sayılacağından, bu tutardan ek ödeme dağıtılabilecek. Düzenleme ile üniversitelerin mali sürdürülebilirliğinin sekteye uğramasının önüne geçilerek gelir-gider dengesi sağlanacak. On iki aylık taksitlerle yapılacak kaynak aktarımının ilk üç aylık bölümü olan 111 milyon 750 bin TL kısa sürede SGK tarafından ödenecek.'' 
 
Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER