1 MAYIS HESAPLAŞMA GÜNÜ OLMAMALI

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Taksim’de ortak kutlanması planlanan 1 Mayıs için hazırlanan bildirgeye yerleştirilen ifadelerin, çalışanların sorunlarını ve hak mücadelesini yansıtmaktan uzak kaldığını ifade ederek, bu gerekçelerle Konfederasyonlarının 1 Mayıs komitesi içerisinde yer almayacağını söyledi.

1 MAYIS HESAPLAŞMA GÜNÜ OLMAMALI
Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Taksim’de ortak kutlanması planlanan 1 Mayıs için hazırlanan bildirgeye yerleştirilen ifadelerin, çalışanların sorunlarını ve hak mücadelesini yansıtmaktan uzak kaldığını ifade ederek, “1 Mayıs bildirgesi, çalışan taleplerini dile getirmekten uzaklaşmış, etnik çevrelerin özel taleplerinin dillendirildiği; çalışanların hayat şartlarının iyileştirilmesi yerine, cezaevinde yatan teröristlerin hayat şartlarının iyileştirilmesinin istendiği, bir propaganda aracı haline getirilmiştir” dedi. Koncuk, Konfederasyonlarının 1 Mayıs komitesi içinde yer almayacağını söyledi.

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Konfederasyon Genel Merkezi’nde bir basın toplantısı düzenleyerek, Konfederasyonlarının 1 Mayıs komitesi içerisinde yer almayacağını söyledi. Daha önce DİSK, Türk-İş, KESK, TMMOB, TTB, TEB, Hak-İş ve Memur-Sen ile birlikte 1 Mayıs’ı ortak olarak Taksim’de kutlama kararı alan Kamu-Sen bu kararını hazırlanan ortak bildiride uzlaşılamadığı için değiştirdi.

-1 MAYIS HESAPLAŞMA GÜNÜ OLMAMALI-

Koncuk toplantıda yaptığı konuşmada, işçi ve memur kesiminin 1 Mayıs 2011’i, olumsuz şartlar altında karşıladığını ifade ederek, 1 Mayıs’ı “Emek ve Dayanışma Bayramı” olarak gördüklerini söyledi. Koncuk, “Bu nedenle 1 Mayıs, bir hesaplaşma günü değil, çalışanların sorunlarının gündeme taşındığı ve çözümlerin bulunduğu gün olmalıdır. Bunun için de 1 Mayıs’ın, gerginliklerin yaşandığı bir gün olmaktan çıkarılıp, bir bayram havası içinde kutlanan, daha uzun bir zamana yayılan, tüm çalışanların sorunlarının gündeme taşındığı ve çözüme kavuşturulduğu bir süreç olmasını arzu etmekteyiz” dedi.

Bazı sendikaların 1 Mayıs’ı, çalışanların haklarının savunulduğu bir ortam olmaktan uzaklaştırarak, siyasi çekişmelere araç olarak kullanma, devletle ve kurumlarla hesaplaşma ve bazı çevrelerin sözcülüğünü yapma amacına “alet etmek” istediklerini savunan Koncuk, bu yıl, 1 Mayıs kutlamaları çerçevesinde, Taksim’de yapılacak etkinliklere katılma kararı almış olmalarına rağmen, Türkiye’nin içinde bulunduğu “kritik ve gergin süreci, çatışma ortamına dönüştürmek isteyen çevrelerin varlığı”nın kendilerini tedirgin ettiğini söyledi.

-KAMU-SEN ORTAK KORTEJDE YOK-

Özellikle 1 Mayıs bildirgesine yerleştirilen ifadelerin, çalışanların sorunlarını ve hak mücadelesini yansıtmaktan uzak kaldığını ifade eden Koncuk, “1 Mayıs bildirgesi, çalışan taleplerini dile getirmekten uzaklaşmış, etnik çevrelerin özel taleplerinin dillendirildiği; çalışanların hayat şartlarının iyileştirilmesi yerine, cezaevinde yatan teröristlerin hayat şartlarının iyileştirilmesinin istendiği, bir propaganda aracı haline getirilmiştir” dedi.

Bu itibarla Türkiye Kamu-Sen’in, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününün “amacından saptırılarak, siyasi çekişmelerin arenası haline getirilmesine” de sonuna kadar karşı olacaklarını söyleyen Koncuk, “Ülkemizi gerginliğe sürükleyerek, memurun, işçinin, emeklinin sorunlarını hasıraltı etme, gündemi saptırma amacı güdenler; çalışanlara, sendikacılığa ve 1 Mayıs’a en büyük darbeyi vurmaktadır. Çalışanların, küresel politikaların saldırılarına maruz kaldığı şu günlerde, örgütlü mücadelemizi zayıflatarak, küresel saldırılar karşısında bizleri çaresiz bırakmak isteyen kesimlerin varlığı, bizleri ziyadesiyle kaygılandırmaktadır” dedi.

Birtakım örgütlerin 1 Mayıs bildirgesinin içine etnik ayrıştırmaya yönelik ifadeler koymasını asla kabul edemeyeceklerini söyleyen Koncuk, bu nedenle, 1 Mayıs’ı kutlamak için bir araya gelme arzusunda oldukları bu bayramda, kamu çalışanlarını, “etnik ayrışma peşinde koşanların” propaganda aracı olarak kullandırmayacaklarını ifade etti. Koncuk, “1 Mayıs’ı hep birlikte kutlamamız isteniyorsa, herkes sorumlu davranmak zorundadır. Bu sorumlu anlayışı, bu ana kadar göremediğimiz için, 1 Mayıs komitesi içinde yer almayacağız” diye konuştu.
Koncuk, Haber-İş ve Koop-İş Sendikalarının da hazırlanan bildirideki aynı maddelere itiraz ettiği için onların da komiteye katılmayacaklarını söyledi.


Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER