Kamu alacaklarında af süresi uzadı

Kamu kurumlarının alacaklarını kapsayan borç affında başvuru süresi 1 ay uzatıldı. Açıklamayı, Başbakan Erdoğan, İstanbul'da taksicilerle biraraya geldiği toplantıda yaptı

Kamu alacaklarında af süresi uzadı
Haliç Kongre Merkezi'nde taksicilerle bir araya gelen Erdoğan, ekonomide iyileşme devam ettikçe her kesimin üzerindeki vergi yükünü azalttıklarını, süreç içinde şartlar, imkanlar elverdikçe, yakıtta ÖTV miktarını da kademe kademe düşüreceklerini, taksicilerin yakıt masrafını da en aza indireceklerini söyledi.

Kamuya olan borçların yapılandırılmasıyla ilgili bir düzenleme yaptıklarını hatırlatan Erdoğan, "Vergi ve SGK borçlarıyla alakalı, tahakkukta bir yığılma oldu ciddi miktarda. Bunu bir ay süreyle uzattık ki bu tahakkukun yapılmasına yönelik bir rahatlama meydana gelsin ve bununla ilgili yarın bu yayınlanacak ve süreç başlayacak, bir ay daha uzatılmış oluyor" dedi.

Taksici ehliyeti konusunda, şoförlerin can güvenliği noktasında, büyükşehir belediyesi, valilik, emniyet müdürlüğü ve hükümet olarak federasyonla irtibat halinde olduklarını ve bu sorunlara da hep birlikte çare ürettiklerini belirten Erdoğan, "Biz şunu çok iyi biliyoruz; taksicileri huzurlu olan bir kent, güvenli bir kenttir, huzurlu bir kenttir. İşte onun için her meselenizi yakından takip edecek, bugüne kadar çözdüğümüz meselelere yenilerini ekleyeceğiz" şeklinde konuştu.

CHP'ye eleştiri

Erdoğan, burada yaptığı konuşmada CHP'yi eleştirerek, şunları kaydetti: "İstanbul'dan belediye başkan adayı olur ama Kağıthane'ye 'Kağıttepe' derler. Bunlar İstanbul'da taksici olsalar, müşteriyi Aksaray semtine değil, Aksaray iline götürürler. İstedikleri kadar mazeret üretsinler, karalasınlar, istedikleri kadar kırk dereden kırk su getirsinler, onlar kırk dereden kırk su getirmeden, biz Karadeniz'den suyu getirip, Marmara'ya inşallah akıtacağız."

Korsan taksi konusunun takipçisi olduklarını belirten Erdoğan, "Valilik olarak, emniyet müdürlüğü olarak bu işin peşini bırakmıyoruz, bırakmayacağız. İnşallah yeni dönemde, tabii burada bu işin yasal düzenlemelerini de çok daha ciddi, çok daha caydırıcı şekilde alacağız. Bunun yasasını çok daha farklı şekilde çıkaracağız. Bu bir hak gasbıdır, buna müsaade edilemez, buna müsaade edemeyiz" dedi.

Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER