EĞİTİM-İŞ, ÖĞRETMENLERİN ÜSTÜNÜN ARANMAMASI İÇİN İMZA KAMPANYASI BAŞLATTI

Eğitim-İş Sendikası, sınavlarda gözetmenlik yapmakla görevlendirilen öğretmenlerin, sınavlardan önce üstlerinin aranmasını “onur kırıcı” bir davranış olarak değerlendirerek, uygulamanın iptali istemiyle imza kampanyası başlattı.

EĞİTİM-İŞ, ÖĞRETMENLERİN ÜSTÜNÜN ARANMAMASI İÇİN İMZA KAMPANYASI BAŞLATTI
Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim-İş), sınavlarda gözetmenlik yapmakla görevlendirilen öğretmenlerin, sınavlardan önce üstlerinin aranmasını “onur kırıcı” bir davranış olarak değerlendirerek, uygulamanın iptali istemiyle imza kampanyası başlattı.

Eğitim-İş Sendikası Genel Başkanvekili Levent Akça, yaptığı yazılı açıklamada merkezi sınavlarda gözetmen olarak görev alan eğitimcilerin üstlerinin, şüpheli muamelesiyle didik didik aranmakta olduğunu ifade ederek, aynı eğitimcilerin daha sonra sınavın güvenliğinden ve sağlıklı bir şekilde geçmesinden sorumlu tutulduklarını söyledi. “Milli Eğitim Bakanlığı’nın güvenmediği eğitimcisine, öğrencisinin ve velisinin güvenmesi mümkün müdür?” diye soran Akça, “İnsan onuruna yakışmayan, eğitimcileri potansiyel suçlu olarak gören bu anlayış değişene kadar, kendilerine yönelik bu muamele karşısında tepkilerini, sınavlarda gözetmenlik görevi almayarak göstermeleri konusunda destekleyeceğimizin bilinmesini istiyoruz” dedi.

-40 BİN YABANCI ÖĞRETMEN İSTİHDAMINA TEPKİ-

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) 170 bin öğretmen açığı ve 350 bin atanmayı bekleyen öğretmen varken, bugüne kadar ataması yapılmayan 21 öğretmen intiharı seçmişken, 40 bin yabancı öğretmeni istihdam edeceğini açıklamasının doğru olmadığını söyleyen Akça, “Yabancı dil eğitiminde yaşadığımız sorun, kendi mezunlarımızın yetersizliğinden mi kaynaklanmaktadır? Yurtdışından gelecek yabancı öğretmenler bu sorunu bir çırpıda çözecekler midir?” diye sordu.

Eğitim-İş olarak eğitim projesi adı altında sunulan bu ‘ithal zihniyet ürünü’ uygulamayı kınadıklarını söyleyen Akça, “Merkezi sınavlarda gözetmenlik yapan eğitimcilere üst araması uygulamasına ithal öğretmen projesine karşı imza kampanyası düzenliyoruz. Bu imza kampanyasının sonunda, eğitimcilerimize yönelik onur kırıcı üst arama yönetmeliğinin iptali için Danıştay’da dava açılacaktır” dedi.
Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER