Hava-İş grev için geri sayıma başladı

Hava-İş ile Pratt Whitney THY Teknik Uçak Motoru Bakım Merkezi (TEC) arasında sürdürülen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin resmi arabulucu aşamasında da anlaşmazlık çıktı. Hava-İş, bu tarihten itibaren altı gün içinde grev kararı alabilir.

Hava-İş grev için geri sayıma başladı
Hava-İş, TEC’in önerdiği ücret zammı, toplu sözleşme süresi ve kıdeme ilişkin maddeleri yetersiz görmüştü. TEC, toplu iş sözleşmesi süresini 3 yıl olarak önerirken 2010 2011 yılları arasında 14 aylık süre için yüzde 9, 2011-2012 için yüzde 5 ve 2012-2013 için de yüzde 5 zam önermişti.

Grev sürecine giren Sabiha Gökçen Havaalanında bulunan TEC firmasında çalışan Hava-İş üyesi işçiler, sendika düşmanlığına karşı da mücadele ediyor. İşçiler, çalışma şartları ve işten çıkarılan arkadaşları için 1 haftadır mesaiye kalmama ve yemek yememeyi sürdürüyor. Motor bakım ve revizyonda çalışan işçiler de özverili çalışmamayı sürdürüyor. TEC’in, işçilerin taleplerini kabul etmemesi durumunda siparişlerin yetişmeyeceği bildiriliyor.

Hava-İş ile TEC arasındaki görüşmelerde resmi arabulucu sürecinin başlamasının ardından TEC, sendika düşmanlığına başlamıştı. İşyerine sendikacıları almamak için çabalayan TEC, sendikacılarla görüşen 3 işçiyi işten çıkarmıştı.Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER