TÜRK EĞİTİM-SEN: OKULLARDA EĞİTİM DİBE VURDU

Türk Eğitim Sen Malatya Şube Başkanı Ekrem Şenol, okullarda eğitim öğretim kalitesinin adeta dibe vurduğunu belirtti.

TÜRK EĞİTİM-SEN: OKULLARDA EĞİTİM DİBE VURDU
 
 
İlk dönemin öğretim adına skandallarla sona erdiğini vurgulayan Şenol, eğitimin yapıtaşlarından olan okullarda eğitim öğretim kalitesinin adeta dibe vurduğunu ifade etti.
 
Eğitim-öğretim yılı öncesi yaklaşık 7 bin okul müdürünün tasfiye edildiğini anımsatan Şenol, şimdi de yönetmelik gereği okul müdürlerinin belirlediği okul müdür yardımcılığı pozisyonları için kadrolaşma girişimlerinin başlatıldığını savundu.
 
'OKUL MÜDÜR YARDIMCILIĞI GÖREVLERİNDE DE KADROLAŞMAYA GİDİLİYOR'
 
Yaptığı basın açıklamasında geride kalan eğitim öğretim dönemini değerlendiren Türk Eğitim Sen Malatya Şube Başkanı Ekrem Şenol, "Bakanlık teşkilatlarındaki eyyamcı çetelerin kadrolaşma anlayışı köylerde bulunan birleştirilmiş sınıflı okullara kadar düşürülmüştür." dedi.
 
Şenol, açıklamasınd aşunları ifade etti: "Milli eğitim müdürleri, milletvekilleri siyasiler okullardaki müdür yardımcılarının görevlendirilmelerine engel çıkaracak, müdahale edecek, isim bildirecek kadar acziyete düşmüştür. Okul müdürlerinin yardımcı olarak görevlendirmek istediği isimler sümenaltı edilmektedir. Tecrübeli okul idarecileri yerine 'benim adamım' mantığıyla atanan liyakatsiz idarecilerin idare ettiği okullarda disiplin kavramı tamamen yok olmuş, yeni atanan idareciler okullara hakimiyet noktasında ciddi bir acziyete düşmüştür. Velilerin milli eğitim personeline karşı takındığı saldırgan ve hakaretvari tavırlar, öğrenci disiplini konusunda yaşanan çaresizlik; özlük hakları, sosyal ve mali haklar anlamında malum sendikanın hükümete yalakalığının sonucu yaşanan hak kayıpları, beceriksiz okul idarecilerinin yaşattığı okul içi problemler neticesinde eğitimde bir kaos ortamı oluşmuş ve milli eğitim çalışanları çalışma güç ve heveslerini tamamen kaybetmiştir."
 
'MEMURA ENFLASYON FARKI ÖDENMEDİ'
 
Enflasyon oranını yüzde 12,4 olmasına karşın memura enflasyon farkı ödenmediğinin altını çizen Şenol, "Geçtiğimiz yıl toplu sözleşme sürecinde masada memurlar satılmış; enflasyon farkına, aile ve çocuk yardımlarına, ek ders ücretlerine, mesai ücretlerine zam yapılmayarak memurların hakları gasp edilmiş ve yeni yıla memurlar ciddi kayıplarla başlamıştır. Yaşam şartları günden güne zorlaşmış, devlet kaynakları tamamen yandaşlara peşkeş çekilerek çalışanların emekleri yok sayılmıştır. Zamlar yağmur gibi devam ederken memurlar resmen ekmeğe muhtaç edilmiştir. Yıllık ortalama enflasyon yüzde 12,4 olmuş iken memura enflasyon farkı ödenmemiştir. Bal tutan parmağını yalar derseniz Allah'ın kılıcı yok ya ilahi adalet tecelli eder ve musibetler yakanızı bırakmaz." hatırlatmasında bulundu.
 
Türk Eğitim-Sen olarak Malatya ve Türkiye adına ümitlerini kaybetmediklerini dile getiren Şenol, "Ancak öğretmenlerimize, memurlarımıza yapılan baskıları; eğitime verilen zararları da unutmuş değiliz, unutmayacağız da. Günü geldiğinde hepsinin hesabı tüm yandaşlardan ve satılmışlardan sorulacaktır. O güne kadar da sabırla ve dik bir duruşla bekleyeceğimizi bildiririz." ifadelerini kullandı.
Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2015, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER