TÜRK EĞİTİM-SEN OLARAK, MİLLETİN VİCDANINDA GEÇERLİLİĞİ OLMAYAN BİR SINAVIN İNATLA İPTAL EDİLMEMESİNİ KINIYORUZ

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk’un YGS ile ilgili yaptığı basın açıklamasıdır.

TÜRK EĞİTİM-SEN OLARAK, MİLLETİN VİCDANINDA GEÇERLİLİĞİ OLMAYAN BİR SINAVIN İNATLA İPTAL EDİLMEMESİNİ KINIYORUZ
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, YGS'deki şifre skandalıyla ilgili incelemesini tamamladı. Savcılık, 1 milyon 700 bin adaya ait cevap anahtarlarının incelendiğini belirtti. Bunun ardından ÖSYM, YGS sonuçlarını açıkladı. LYS başvuruları ise yarından itibaren başlayacak.
 

Skandallara doymayan ÖSYM’nin YGS’yi inatla iptal etmemesi ne anlama gelmektedir? Tümüyle şaibeye bulaşmış olan bir sınavın iptal edilmemesi büyük bir rezalettir.  
 

Öte yandan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, soru kitapçıklarında adayların şifreleme yöntemi ile işlem yapmadığı ve sınavda şaibeli bir durumun söz konusu olmadığı kanaatine mi varmıştır? Soruşturma henüz tamamlanmadan, ÖSYM YGS sonuçlarını niçin açıklamıştır? Ortada ÖSYM’nin bildiği ancak bizim bilmediğimiz ne vardır? Kamuoyu öncelikle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan net bir açıklama beklemektedir. Savcılık, soruşturma ile ilgili tüm detayları en kısa sürede açıklamalı ve kamuoyunu bilgilendirilmelidir.
 

Bu noktada adaylar ister şifrelemenin farkına varsın, ister varmasın şifrelemenin varlığı bile sınavı şaibeli hale getirir. Dolayısıyla böylesi bir sınavın sonuçlarına da asla güven duyulmayacaktır. ÖSYM’nin sınav sonuçlarını açıklamak yerine, sınavı iptal etmesi gerekiyordu. Zira YGS milletin vicdanında geçerliliği olmayan bir sınav haline gelmiştir. TÜRK EĞİTİM-SEN OLARAK, MİLLETİN VİCDANINDA GEÇERLİLİĞİ OLMAYAN BU SINAVIN İPTAL EDİLMEMESİNİ KINIYORUZ. Bu sınav ÖSYM tarihinde kara bir lekedir.
 

ÖSYM’nin yaptığı affedilmez hataların faturası ne yazık ki gençlerimize kesilmektedir. Sınav yapmayı beceremeyen ÖSYM, sınav mağdurları yaratmayı çok iyi becermektedir.
 

Türk Eğitim-Sen olarak, gençlerimizin geleceği ile oynayan ÖSYM Başkanı Ali Demir’in büyük bir pişkinlikle görevinin başında olmasını anlayamıyoruz. YGS’yi iptal etmeyen ÖSYM Başkanı Ali Demir’in görevini bırakmayacağı da ortadadır. Oysa bundan sonraki sınavların sağlıklı ve şaibesiz bir şekilde yapılması gerekmektedir. Ali Demir ÖSYM’nin başında bulunduğu müddetçe ÖSYM’nin yapacağı sınavlara hiçbir şekilde güven duyulmayacaktır ve sınavlarda yeni skandallar ortaya çıkacaktır. Bu nedenle ÖSYM Başkanı Ali Demir istifa etmeli ve ÖSYM’nin başına Ölçme Değerlendirme konusunda uzman, işin ehli bir akademisyen atanmalıdır. Önümüzde birçok sınav vardır. Herşeyi eline, yüzüne bulaştıran, beceriksiz ÖSYM yöneticileri ile Türkiye daha çok sınav skandalları yaşar. Herkes kabul etmelidir ki, ÖSYM’nin mevcut başkan ve yönetim kurulu üyeleri ile yola devam etmesi mümkün değildir.
 

YGS’de mağdur olan ve dava açmak isteyen tüm öğrencilerimiz, Türk Eğitim-Sen Hukuk Bürosundan gerekli desteği alabilecektir. Bu süreçte, hakkını aramak isteyen öğrenciler Türk Eğitim-Sen Genel Merkezi’ne başvurabilirler.
 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2011, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
Vural
Vural - 10 yıl Önce

Türkiyenin Adam gibi bu Sendikası da olmasa biz öğretmenelr ne yaparız acaba??YGS de ALES te KPSS de Hırsızlıklar, yolsuzluklar yaşanıyor yapılıyor ama Hükümettten ve diğer eçvrelerden ses yok.....

SIRADAKİ HABER